canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İnsanlara Vaaz Etmek - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

İNSANLARA VAAZ ETMEK

 

Şu halde gerek bu ayet, gerek Resulullah’ın halka nasihat için vaiz göndermesine göre vaaza muktedir olan kimselerin insanlara vaaz etmesi lazım olduğuna delalet eder. İbn Mes’ud hazretlerinin her Perşembe akşamları nasa vaaz ettiği mervidir. Cenab-ı Hak kudsi hadisinde, ey Habibim, kullarıma haber ver, Beni dört şey ile razı eylesinler:

Bir; daima kalplerinde pişmanlık ile, iki; daime tevbe, istiğfar çeksinler, Üç; daima gözyaşı döksünler, benim için, dört; daima gece gündüz bana cemii azalarıyla ibadet eylesinler. Yani dünyada insanlara verilen hayatı, ömrünü nefsin heva, fesat arzularında zararına Allah’ın hoşlanmadığı yerlere harç eder ise, akıl var ise, o kimsenin müteessirlik, nedametlik, pişmanlık üstünden hiç gider mi? Kolay kolay yüzü güler mi?

İşte böyle bir daha hata yapmamak niyeti ile tevbeye devam edilmesi lazımdır ki, dünya aleminden ahiret alemine günahlardan tevbe ile temizlenip, temiz huzura öyle varmayı ümmet-i Muham-med’e nasip eylesin, amin! Çünkü dünya hayatı çok kısa, çok çabuk geçiyor. Bir daha ele geçmez. Bizleri yaradan Allah’ımız ne buyuruyor; daima gece gündüz bana cemii azalar ile ibadet edin, buyuruyor.

Zariyat suresi, ayet 56:

 

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْاِنْسَ اِلَّا لِيَعْبُدُونِ

 

Yani, Biz, insanları ve cinleri hiçbir şey için halk eylemedik, illa bize ibadet için halk eyledik, buyuruyor.

Kehf suresi ayet 103, 104:

 

قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْاَخْسَرِينَ اَعْمَالًاۜ ﴿﴾ اَلَّذ۪ينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَهُمْ يَحْسَبُونَ اَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا

 

Yani, ey Habibim, Biz size amel cihetinden en ziyade zarar edenleri haber verelim mi? Şu kimseler ki, onlar dünyada verilen hayatlarını iyi bir iş yapıyoruz diye hayat, ömür ve vakit ve zamanlarını nefsinin heva ve arzu, isteklerinde günah yolunda çürütenlerdir.

Kehf suresi ayet 110:

 

  فَمَنْ كَانَ يَرْجُوا لِقَآءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِٓ اَحَدًا

 

Yani, her kim Rabbisine ve rızasına nail olmak ister ise, amel-i saliha devam etsin, yani yapılan ibadetler hem huzur-ı kalp ile mümkün mertebe kalbi huzurullahda tutmaya, ibadetlerimizde bü-tün arzu ve maksatlarımızda Allah sevgisi ve Allah’ın rızası olup, başka maksatları atmakla amel ihlaslı olur. O amelin insana faydası olur.

Bu ayetin nüzulu: Cündüb bin Züheyr hazretlerinin Resulullah’dan bir sualidir; şöyle ki, ya Resulullah, ben Allahu Teala için amel ederim, fakat bir kimse yaptığım ameli görür ise, ben çok mesrur olup, zevk alıyorum, deyince, Resulullah’ın şirk olunan a-meli Allahu Teala kabul etmez, demesi üzerine, Resulullah’ın sözü-nü tasdik için bu ayetin nazil olduğu mervidir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>