canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İnsanda Dört Cevherler - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

İnsanda Dört Cevherler

 

Üçüncü sıra dörtler: İnsanda dört cevherler; birinci aklı mead ile hayâ ikinci ruhu sultan ile iman üçüncü ruhu hayvani, dördüncü ilim cevheridir.

Aklı mead ile hayâ öyle bir cevher ki; aklı mead Hak yolunu ve Hakk’a yarar amelleri bildirir. Hayâ bir cevherdir ki kimde ise Hak ondan razı olur.

Ruhu sultanı odur ki; insanın vücudunda iki sultan, biri ruhu sultani biri ruhu hayvani. Sultani Hakk’a âşıktır. İnsanı Hakk’a çeker. Vücuda malik olur.  

Ruhu hayvani şudur; yani hayvandır insanın bindiği at gibi atın üzerine binen ne kadar kâmil ise de at hayvandır kapar da deper de. Büyük adama hayvanın atması noksanlık vermez lakin atına sahip olmak kendisine borçtur. Ruhu hayvaniyi tutan imandır.

İlim; bir cevherdir rızayı Hakk’ı tanıtır ve bildirir. Hakk’ı bilenler ilim ile bilmişlerdir. İlim üçtür; şeriat ilmi, tasavvuf ilmi, tevhid ilmidir. Bir müşkülde bu üç ilme tatbik etmelidir. Şeriat ilmi hüccettir. Tasavvuf ilmi haldir. Tevhid ilmi rü’yettir-görmektir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>