canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Huzur-u Kalb - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

HUZURU KALB

 

Yine huzur-ı kalp hakkında hadis-i şerif, alındığı kitap, İmam Gazali, İhya-u Ulum;

 

لاَيَنْظُرُ اللّٰهُ اِلٰى صَلٰاةٍ لاَيُحَضِّرُ الرَّجُلُ فِيهَا قَلْبَهُ مَعَ بَدَنِهِ

 

Yani, “bir kimsenin kalp ile bedeni birlikte hazır bulunmadığı namazına Cenab-ı Hak iltifat etmez.”

 

Tasavvufçulara Göre Namazın Kısımları:

Namazlar konusunu tasavvufçular dört kısma ayırmışlar: Bi-rincisi, salat-ı fiili; ikinci, salat-ı şühudi; üçüncü, salat-ı hakiki; dördüncü, salat-ı daimi.

Salatı fiili şudur ki; Aşikaresinde namazı yatar kalkar kılar. Ama kalbinde huzur bulamaz. Buna salat-ı fiili derler. Namaz, ama kendine bir tesiri yoktur. Zahirde namazdadır, kalp huzurda değildir. Salat-ı Şühudi şudur; Namazda kalbi huzur bulur, ama bir feyz, bir cezbe elde edemez. Bir feyz alamaz. Ama Hakk’ı hazır bilerek kılar. Huzur ile bir muhabbet, bir aşk, bir feyz alamaz. Salat-ı hakiki şudur; Namazda cezbe, feyz-i ilahi, muhabbet, aşk olarak aşk ile kılar. Namazda türlü türlü haller zuhur eder. Bu namaz sahibini Hakk’a vasıl eder. Buna salat-ı hakiki derler. Dördüncü Salat-ı daimi şudur; Bu namaz öyle bir namazdır ki, bir namazı kılınca, o bir namaza kadar lezzeti, aşkı, muhabbeti, huzuru, cezbesi gitmez. Daima namazda gibi kalbi huzurda olur. Yüzü halk ile, özü Hak ile olur. Salat-ı daimi budur.

Gerekse namaz, gerekse zikrullah, huzur-ı kalb ile, şöyle ki bir misal; bir ziraatçı toprağa atacağı tohumları toprağın yüz kısmına değil de, toprağın iç kısmına gömüyorlar. Çünkü yalnız yüzde kalırsa bitmiyor. Bitse de, çok zayıf mahsul vermiyor. Namaz ve zikrullah ve okunan Kur’an bütün amellerimizde kalbi huzu-rullahda tutarak dilde okuduğumuz ayetler ve zikir, tesbihleri, dilden çıkanlar dil ile kalp arasında bulunanları atarak dilden çıkanları hemen dilde ve ağızda kalmayarak, kalbe indirmeyi, kalbimizi gayri yönlerden Rabbimiz kalbimizi hidayeti ile kendine döndermeyi Habibinin hürmetine cümlemize hidayet eylesin, amin!

Ameller yalnız yüz ile, yalnız sözde kalmayarak, bir de mümkün olduğu kadar Kur’an’ın ve zikrullahın ve namazdaki okuduğumuz elham suresini ve okunan Kur’an ve tesbihlerin anlamına önem vererek ve anlamını Cenab-ı Hakk’tan ummak; mesela elham suresinin hepsini anlamıyorsak, en az:

       

اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَعِينُۜ

 

Yani, ya Rabbi, ancak sana ibadet ederiz ve ancak bütün korku ve zarar verenlerden ve nefsimizin fesat arzularıyla bizleri senden uzağa çekmesinden ve gece gündüz peşimizden ayrılmayan şeytanın şerrinden ancak sana sığınırız. Bizleri muhafaza eyle, ya Rabbi.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>