canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Emniyet Edilmeyenler - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

 

Emniyet Edilmeyenler

 

Yedinci sıra dörtler: Emniyet edilmeyenler; birinci kışın güneşi, ikinci düşmanın nasihati, üçüncü memurların dostluğu, dördüncü ülfeti nisa (kadınlar).

Kışın güneşi şudur; شَمْسُ شِتَٓاء şemsü şita kışın güneşi ne kadar açık olsa da güvenilmez. Bu misaldir. Her kara günlerde böyledir. Yani bir kimse belaya düşse şiddetle birbirini takip eder.

نَص۪يحَةُ اَعْدٰٓاء nasihatu a’da. Düşmanın nasihati şudur; düşman düşmana doğru söylemez. Ahmak inanır. Bu misaldir. Şeytan, nefis düşmandır. İnsan zikrederken, ibadet ederken şeytan karışmaz diyen ya şeytan ya nefistir. Ahmaklar öyle zanneder. Biz Allah’ı zikrederken şeytan gelmez derler.

مُصَاحَبَةُ اُمَرَا müsahabetü ümera; memurun dostluğuna güvenmek ahmaklıktır. Bu misaldir nefsine güvenende aynidir katiyen inanılmaz çünkü hayvandır.

  اُلْفَةُ نِسٰٓاء ülfetü nisa; kadınlar ile ülfet etmesine emniyet edilmez. Yani kadın­lar ile ülfet eden, onlara yol gösteren onlara kendini kaptırmaktan sakına. Mesela; dünya ile olan dünyaya kapılmaktan sakınsın. Evini başına yıkar buyurmuşlardır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>