canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İlim Serveti - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

İlim Serveti

 

Üçüncü yedi dörtler: İlim serveti; birinci kal ilmi, ikinci hal ilmi, üçüncü feyzi Kur’an, dördüncü nûru Kur’an.

Kal ilmi şudur; müfessir efendilerin tefsirlerde yazdıkları ilimdir. Bu ilim bir hocadan okumakla, tahsili ilim etmekle olur. Her kim bu ilme çalışır ise öğrenir okur. İster mü’min olsun, ister münafık, ister fasık bunu bilebilir.

Hal ilmi şudur; bu ilim, şeriatla amel tarikatla süluk eden ehli süluk halidir. Bu ilim, hal ile anlaşılır. Haller zuhur eder, batinidir. Pak-temiz, sağlam kalbe doğar. Bu söylenmek ile bilinmez, hal ile bilinir. Piri tarikat Abdulkadir Geylâni hazretleri buyuyor ki

اَلْاِتِّحَادُ حَالٌ لٰا يَعْرِفُ بِالْمَقَالِ

“ittihad bir haldir söylemek ile bilinmez” demektir.

Feyzi Kur’an şudur; zikrin, Kur’an’ın feyzi vardır. Kevseri manevi budur. Batından batına gelir. Kevseri Muhammediyedir. Kur’an’ın zahiri vardır, batını vardır. Hali vardır, nuru vardır. Zahiri ile batınına, batını ile halına, halı ile nuruna erilir.

Nuru Kur’an şudur; Kur’an’ın nuru vardır. Zikirde Kur’an’dır. Zikrin nuru, zikri çok çok etmekle kalbe nur verir. Kalp, Kur’an’ın halına vasıl olunca Kur’an’ın nuru zahir olur. Zahirde kalan bunları anlamaz.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>