canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Evliya Meşrebleri - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Evliya Meşrebleri

 

Üçüncü dörtler: evliya meşrebleri; birinci Ebu Bekir meşrebi, ikinci Ömer meşrebi, üçüncü Osman meşrebi, dördüncü Ali meşrebi. Rıdvanullahi Teâlâ aleyhim ecmain.

Ebu Bekir meşrebi şudur; evliyaların neş’eleri meşrebleri ayrı ayrı olur. Bir evliyada bir peygamberi temsil eden ve onun hali üzerine olur. Her peygamber bir esmaü’l-Hüsnanın zuhuratıdır. Ebu Bekir marifatullahta müsteğrak olmuştur. Onun için ondan harikaulade zahir olmadı.

Ömer meşrebi şudur; Musa aleyhisselam gibi şeriata zahir meşrebi idi. onun için Sariye’ye iki aylık yoldan çağırdı. Ebu Bekir mahvi idi, yok olmuş idi. Yoktan bir şey zuhur etmez. Ömer aşikâre zahir idi, güzel haller zuhur eder idi. Radıyallahu Teâlâ anhuma.       

Osman meşrebi şudur; Kur’an ilmi onda tamam tecelli eyledi. Meşrebi su gibi engin idi. Engin utanır idi. radıyallahu anhu.

Her şeyleri hayata getiren dört şeydir; güneş, hava, su, toprak. Bunlarda güneş ebu Bekir, hava Ömer, su Osman, toprak Ali radıyallahu anhum. Yani bu dört kimsenin meşreblerini gösterir.

Ali meşrebi şudur; ledün ilmi ondandır. Muhammed Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem meşrebidir. Turab gibidir. Bir ismi ebu Turab’tır. Onun için turabi diye isim koydular yezidiler. Toprakta ne bitmez? Her ne biter ise onda biter. İnsan yağmur gibi her yere yağmalı, güneş gibi doğmalı, su gibi akmalı, toprak gibi engin olmalı.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>