canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

En Makbul Namazlar - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

En Makbul Namazlar

 

Beşinci sıra dörtler: En makbul namazlar; birinci salâtı fiili, ikinci salâtı şühûdi, üçüncü salâtı hakiki, dördüncü salâtı daimi.

Salâtı fiili şudur; yani aşikâresinde namazı yatar kalkar kılar amma kalbinde huzur bulamaz. Buna salâtı fiili derler. Namaz kılıyor amma kendine bir tesiri yoktur. Zahirde namazdadır.

Salâtı şühûdi şudur; namazda huzur bulur amma bir feyz, cezbe elde edemez amma Hakk’ı hazır bilerek huzur ile kılar. Bir muhabbet, bir aşk, bir feyz alamaz.

Salâtı hakiki şudur; namazda cezbe, feyzi ilahi, muhabbet, aşk olarak aşk ile kılar. Namazda türlü türlü haller zuhur eder. Bu namaz sahibini Hakk’a vasıl eder. Buna salâtı hakiki derler.

Salâtı daimi şudur; bu namaz öyle bir namazdır ki bir namazı kılınca öbür namaza kadar lezzeti, aşkı, muhabbeti, huzuru, cezbesi gitmez. Daima namazda gibi kalbi huzurda olur. Yüzü halk ile özü Hak ile olur. Salâtı daimi budur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>