canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Edepler - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Edepler

 

Altıncı sıra dörtler: Edeplerdir; birinci edabı Hak, ikinci edabı Rasul sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem, üçüncü edabı piri tarikat, dördüncü edabı şeyhtır.

Edabı Hak şudur; her halde hazır, nazır ve işitir bilip daima edeple oturup edeble kalkıp edeple durur.

 

Bu edeb bir taç imiş nuri Huda’dan

Geyin ol tacı emin ol her beladan

 

Edeble söyler, edeple yürür. Cenâb-ı Hak, İbrahim aleyhisselama namaza gider iken “hizmetçi evine mi gidersin”buyurdu.

Edabı Rasul sallalahu Teâlâ aleyhi vesellem; sünnetlerine sıkı sarılıp ayrılmayıp göneş gibi üzerine doğmuş gibi bilip üstünde bilip utanıp edeble huzur ede. Feyzi Muhammediye her zaman gelir deyip gafil olmaya.

Pirler edabı şudur; kendine himmet eden her zaman eli başının üstünde duran piri tarikat Abdulkadir Geylâni efendimizi kendini her zaman görüyor gibi bilip huzur ile edeble durmalı ve piri çok büyük bilip gayet ziyade sevip edabına çok dikkat etmelidir.

Şeyh edabı şudur; hazreti pirden gelen feyze kapı bilip hazırda gaipte yani huzurunda ve gayride şeyhı kendine bakıyor bilip her zaman beni görüyor deyip edebi muhafaza etmelidir. Edebe muhalif sözde ve işte olmamalı.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>