canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Nişanlar - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Nişanlar

 

Yedinci sıra dörtler: Nişanlardır; birinci kâfirler, ikinci dervişler, üçüncü âşıklar, dördüncü kalbe ilka olunanlar.

Kâfirler odur ki biri Allah’ı peygamberi inkâr eder. Biri müşrikler, Allah’a şirk koşarlar. Şu da lazımdır Allah yapar amma derler. Münafıklardır Mü’min ile mü’min kâfir ile kâfir olurlar.

Fasıklar hem hayrı işler hem de şerri işler. Allah’a, kitabına, rasulüne inanır. Fasıkların bir kısmı namazda kılar. İbadette yapar fakat hakkıyla nefsinin terbiyesine hâkim olup nefsini kontrol altında tutamaz. Hem ibadet yapar hem de günahtan tamamen başını kurtaramaz. Bundan dolayı yaptığı günahı, ibadetini yok eder. Onun için bunlar fasıktır.

Has dervişin alameti ve nişanı üçtür; ya ağlaması ciddi olur ya da muhabbetlerle muhabbet eyler cezbesi de olur ya da sevgisi ciddi olup cezbe-i aşk ile cezbe-i rahman ile cezbelenir.

Aşıkın nişanı üçtür; dünyaya buğuz eder, cefaya tahammül eder, belaya sabır eder.

Sadık dostun nişanı üçtür; malını malından, ırzını ırzından yani namusunu namusundan, canını canından ileri görür. Yani dostun yolunda atar fedayi olur.

Hilim-af sahibi nişanı üçtür, biri kendinden kesileni yanına gelmeyeni ziyaret eder. Kendinin işini bitirmeyenin işini bitirir. Düşmanına bile iyilik yapar.

 

Kalbe İlka Olanlar Dörttür: biri Rahmani, biri şeytani, biri meleki, biri nefsanî. Kalp açılınca bunların hepside bir biri arkasından gelir. Kalp açılmış bir kapıdır iyide girer kötüde girer. Bunlar karışık yani rahmani, ardından şeytani. Zikir eder iken az gafil olunca şeytan sokulur. Tabi bunlarında usulü kolayı vardır mahalinde zikrolunur inşaallahu Teâlâ.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>