canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Hikmete Karşı Lazım Olanlar - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Hikmete Karşı Lazım Olanlar

 

Altıncı sıra beşler: Hikmete Karşı Lazım Olanlar; belaya kazaya karşı sabır, ayeti kerime:

اِنَّ اللّٰهَ مَعَ الصَّابِر۪ينَ

“muhakkak ki Allahu azimuşşan sabredenlerle beraberdir”[1] dikkat! Muhakkak Allahu Teâlâ kulunun sadakatini sabır ile sınar. Her halde bir iş başa geldiğinde sabır etmek lazımdır. Lakin bu sabır öyle büyük bir nesnedir ki insanı her türlü menhiyattan alı kor.

Ümura (işlere) karşı tevekkül; ayeti kerime:

      وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ فَهُوَ حَسْبُهُۜ

“her kim Allah’a hakkıyla tevekkül ederse Allah onun her işine her hesabına kâfidir”[2]

Muhakkak Allahu Teâlâ kulunu rızk, ev geçimi ile ev işleri yahut her bir işte Allah’ı vekil eder mi etmez mi diye sınar. Kul kendi, işi eline alıp kendi çabalar mı diye kulun haddini kendine bildirir. Mutmainne de tevekkül kemal bulur Allah’a böyle tevekkül eder.

Emniyete (serbestliğe) karşı havfullah (Allah korkusu); sevgili peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor:

 رَأْسُ الْحِكْمَةِ مَخَافَةُ اللّٰهِ

“Hikmetin Başı Allah korkusudur”[3]

 

 

Cenâb-ı Hak Teâlâ hazretleri ayeti kerimede:

وَلِمَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّه۪ جَنَّتَانِ

“Rabbısından korkanlar için öyle makam var ki, cennetan iki cennet var.”[4] Birisi bildiğimiz cennet, biri de cemal cennetidir. Allah cümlemize Muin olsun, âmin.

Muhakkak insanda kendi nefsinin bir emniyeti olur. İbadet taat çokluğu, zikir, keşif, keramet, bunlar insana emniyet getirir, eminliğe düşürür. Nefsin keşif keramet ister, Allah istikamet ister. Allah korkusu daima yürekte olup emniyet olmasın.

Bahıllığa (cimriliğe) karşı sehavet (cömertlik); Hadisi şerif:

اَلْبَخ۪يلُ لٰا
يَدْخُلُ الْجَنَّةَ وَلَوْكَانَ زَاهِدًا اَلسَّخِىُّ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ وَلَوْ كَان فَاسِقًا

“bahıl (cimri) azap görmeden cennete giremez zahid olsa da. Cömert cennete girer fasık olsada”

Cömertlik vermek değil belki lazım geldiği yere esirgemeden vermektir. Sadaka borçtur bir adama, zekât vermek farzdır. Kendi hüsni rızasıyla verilen cömertliktir. Hiçbir şey ummadan sırf Allah için olmalıdır.

Yalana karşı sıdk (doğruluktur): sıdk, doğru söylemek doğru olmak.

اَلنَّجَاةُ فِي الصِّدْقِ

“kurtulmak doğruluktadır” yalan helakliktir. Yani helak yalandadır. Ehli takvaya göre her yalan yalandır. Avama caiz olan ehli takvaya değildir. Yalan insanın feyzini, terakkisini her şeyini bozar, keser, kırar. Hazreti primiz şeyh Abdulkadir Geylâni hazretleri “ben yalanı kâğıda bile yazmadım”demiştir.


[1] Bakara suresi 2/153

[2] Talak suresi 65/3

[3] Kenzü’l-İrfan 1001 Hadis s.97/613 (Osmanlıca baskı)

[4] Rahman 55/46

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>