canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İbadet Ehlinde Bulunması Gerekli Olanlar - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

İbadet Ehlinde Bulunması Gerekli Olanlar

 

İkinci sıra beşler: İbadet ehlinde bulunması gerekli olanlar; birinci ibadette sabır, Cenâb-ı Hak Teâlâ ve tekaddes hazretleri ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor:

  اَلَّذ۪ينَ يَقُولُونَ رَبَّنَآ اِنَّنَآ اٰمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِۚ

 “şol takva ile amel eden kimseler, onlar derler ki ey Rabbimiz, muhakkak ki biz sana iman ettik, bizim günahlarımızı affı mağfiret eyle ve bizi cehennem azabından koru derler”[1] burası ibadetlere ait olanı göstermektedir.

Birinci, ibadetlerde olan zahmetlere sabırdır.

اَلصَّابِر۪ينَ

“onlar sabırlıdırlar” sabırlı olmak, ibadette olan zahmetlere sabır etmektir. Allah’ın has kulları gece ve gündüz zahmetli ibadetlere tahammül ve sabır eder fazla çalışır.

İkinci, ibadetinde sadık doğru olmaktır.  

وَالصَّادِق۪ينَ

“ve onlar sadıktırlar” ibadetinde sadık (doğru) olmak doğrudan doğruya sırf Allah rızası için ibadet etmek.

Yani bazı kimseler var ki ibadet eder, Kur’an okur, Allah’a yalvardığında zor eder ki ya Rabbi şu şöyle olsun böyle olsun der. Allah’a yalvarmak öyle değildir.

Öyle yalvarmalı ki ey benim Allah’ım! Senin bana vermiş olduğun ömrü senin rızana muvafık taat ve ibadetle hıtama getir. Son nefeste kâmil iman ile huzuruna yolcu eyle diye dua etmeli. Ümmeti Muhammed’i beraber zikredip yalınız kendi nefsin için etmemeli.

Üçüncü, ibadete kalbini kındırmak. İbadete kalbini kındıranlar o dur ki    

وَالْقَانِت۪ينَ

“ibadette kalbini kındırmak” Allah’a kalpler inanmış ciddi olarak Allahu Teâlâ’nın ihlâslı ibadetinde sonunda çok büyük devletlere nail olacağını iyice tasdik edip kalbini inandırmaktır. Allahu Teâlâ kuluna her halde, her zamanda yardım eder sıkmaz diye yakînen inanmaktır.

Dördüncü, Allah için malından fukaralara yedirmektir.  

 وَالْمُنْفِق۪ينَ

“Allah için malından fukaralara yedirmek” bir kimse ne kadar ibadet etse malından Allah yolunda sarf etmez ise mutlaka ibadeti hiçtir. Allah’ı seven, Allah’a inanan, Allah yolunda vermekten korkmaz. Allahu Teâlâ’nın o malın yerine mal vereceğine inanmayan Allah yoluna veremez. Cömert, Allah’ın o malın yerine mal vereceğine inanır. 

Beşinci, seher vaktinde istiğfar ve tevbe ederler.

وَالْمُسْتَغْفِر۪ينَ بِالْاَسْحَارِ

“seher vaktinde istiğfar tevbe ederler” demek seher vaktinde rahmet kapıları açılır. Kullarının gizli açık her hallerini seyredip görüp bilen Cenâb-ı Hak, günahına tevbe ile affı mağfiret isteyenlere verir. Seherde dilek kabul olur.

Şu halde bir kimse bunların cümlesiyle amel etmeli. İbadette sabır, sıdk ve kalbini kındırmak, malından sarfetmek, seherlerde yalvarmak bunların birisi olmazda birisi olsa fayda etmez. İbadetin kabulünün şartı bunlardır tüm gayri maksatlardan arınıp Allah için ola.

 


[1] Ali İmran suresi 3/16

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>