canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Kalbin İlaçları - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

 

Kalbin İlaçları

 

Üçüncü sıra beşler: Kalbin ilaçları;

دَوٰٓاءُ الْقَلْبِ خَمْسَةُ الْاَشْيٰٓاءِ

“kalbin ilacı beştir” evveli:

مَجَالِسَةُ الصَّالِح۪ين

“iyi Salihler meclisinde oturmak” bir saat âlim yanında oturmak elli senelik ibadetten afdaldır. Âlimin yüzüne bakmak ibadettir velâkin bu âlim şu âlimdir ki sen onun yanına vardığında her ne kadar yanında kalsan kendinde dünya sözü ve kaygısı görmeyesin.

Kalbin ilaçlarından ikincisi:

وَقِرَأَةُ الْقُرْآن

“Kur’an okumak” ve okunan yerde bulunmak. Kur’an-ı okuyan sırf Allah için okumalıdır. Kur’an okuyan kendi kalbini nurlandırmak ve Allah’ın rızasını bulmak aşk, muhabbet ve sevgiyle şevk ile okumak. Bunlar kalbin nurudur. Para ile okuyanların kalbine nur olmaz.

Kalbin ilaçlarının üçüncüsü:

وَاِخْلٰٓاءُ الْبَطْنِ عَنِ الْحَرَامِ         

“haramdan karnını saklamak temiz etmek” haram yiyen adamın duası kabul olmaz. Bir arpa tanesi kadar haram olsa duası kabul olmaz. Haram yemeyen adamın duası kabul olur. Kalbi nurlu olur. Haram insanın kalbinin nurunu söndürür. Nur ateş, haram sudur. Yani Nur ateş misali haram ise onu söndüren su gibidir.

Kalbin ilaçlarının dördüncüsü:

وَ قِيَامُ اللَّيْلِ     

“gece namaz kılmak” kalbin şifası gece namazındadır. Birinci Rek’atta Suretü’l-Mü’minunda قَدْ اَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ Kad eflahal Mu’minun Suresinin başından başlar (Mü’minun–23/1)

وَعَلَيْهَا وَعَلٰى الْفُلْكِ تُحْمَلُونَ

Ve aleyhe ve alel fülki tuhmelune kadar (Mu’minun 23/22’ye kadar) okur.

İkinci Rek’atta Sure-i Furkan’ın

تَبَارَكَ الَّذ۪ى جَعَلَ ف۪ى السَّمَآءِ بُرُوجًا وَجَعَلَ ف۪يهَا سِرَاجًا وَقَمَرًا مُن۪يرًا

Tebarek ellezi Ceale Fissemai burucen’den başlayıp (Furkan) (25–61)’den başlar surenin sonu fe sehve yekunü lizamende biter (77. ayete kadar) Sonuna kadar okusa Cenâb-ı Hak o kimseye marifet kapılarını açar. Kalbinden diline ilmi hikmet pınarları kaynar. Kalbine ilmi hikmet akmaya başlar. Kur’an’ın sırları ona ayan olur.

Kalbin ilaçlarının beşincisi:

وَ تَضَرَّعُ عِنْدَ الصُّبْحِ

Yani “sabah vaktinde yalvarmak” sabah namazında dua etmek kalbi nurlandırır. Allah’ım bunlara dikkat etmekten bizleri ayırmasın âmin.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>