OYUN İŞLERİ - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

OYUN İŞLERİ

 

Yine dikkat edilmesi gereken bir husus ki oyun işleri, bizleri Allah’ımızın zikrinden, fikrinden, rıza yolundan uzağa çekici, gaflete düşürücü oyun işlerinden sakınmak gerektir. Cenâb-ı Hak Teâlâ ve tekaddes hazretleri ayeti kerimede:

 وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَر۪ي لَهْوَ الْحَد۪يثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَب۪يلِ اللّٰهِ بِغَيْرِ عِلْمٍۙ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًاۜ

lütfu ilahiyenin hukukundan gafil bazı insanlar cehaletleri sebebiyle Allah zikrinden gaflete düşürücü rıza yolundan alıkoyucu oyun eğlence işlerine dalarlar onları satın alırlar”[1]

Tefsirde, lehvel hadis ile murad, yani insanı ibadetten, huzurdan alıkoyanlar, insanlara Allah’ı unutturup, gaflete düşürenler, asılsız haber ve yalan sözler ve insanı güldürecek oyunlardır. Şu halde insanı ibadetten alıkoyan, Allah’ı unutturup, kalbi gaflete düşürenler, tavla, dama ve iskambil gibi oyunlar cümlesi lehvel hadise dâhildir.

Televizyonda bunun içine girer. Televizyonun yalınız iyi tarafı dünyadan, kendi devletimizden, hali hayatta yaşadığımız zamanlardan haberdar olmak için ajans-haberlerini dinlemek tarafı iyi, bu yönde iyi tarafı var. Fakat bunun dışında gençlerimizin hayâ, edeplerini gevşetici, yırtıcı hareketler zuhur ediyor. O filimler olmasa! Onunda zaptına kadir olma zor.

Bir ev reisi evin zaptına kadir olsa, kendi işe gidince evde ki kadın, çoluk çocuk gençlerin eline kalıyor. İstedikleri şekilde kullanıyorlar. Bunu da mümkün mertebe bu yönlere gelince kapatmak lazım, ajans-havadis taraflarını haberleri dinlemeli, bunun dışında ki olan beyhude yere hem hayâ edebini gevşedip yırtıcı, hemde Allah zikri, Allah fikrinden gafil etmeye, zamanını beyhude yere geçirecek durumlara elden geldiği kadar meydan vermemelidir.     

Rabb’ım cümlemizi mesul olacak hallerden muhafaza eylesin, âmin.

 


[1] Lokman suresi 31/6

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>