canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Dünyada Usuller - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

 

Dünyada Usuller

Dünyada Usuller; Birinci Usulü Maişet

Yedinci sıra beşler: Dünyada Usuller; birinci usulü maişet; (geçim usulü), ev iradesi ev usulü; bir kimse Allah’a ibadet etmek dilese çalışıp kazanmaktan vaz geçip Allah’a ibadet etmesi lazımdır. Amma ehli ayal için bu günlük yiyecek evde bulunmaz ise o zaman ayal için o gün onların nafakasını aramak farz olur.

Rızk için çalışma konusunda Şeyhimiz Bilal Baba hazretlerinden dinlediğim, “bazı insanların maişet mahsulleri günlük gelirleri yok ancak senede bir sefer mahsulleri var. Arpa, buğday ekenler, bağ, bahçe, sebze ve bunların mahsulü, senede bir sefer olanlar var. Bu gibi insanlar yeme içme ihtiyacı olan zahralarını, bir senelik ihtiyaçlarını alıp eve koyanlara koydukları zarar vermez buyurdular. Ehli ayalı ile güzel konuşup onlara hakkını vermek farzdır. Sofiyim diye ayalıyla cimadan kalmaya.

İkinci ibadet usulü; bir kimse ibadete devam ede ede bir hale varır ki ibadet tamamıyla kendinde hal olur. Cenâb-ı Hak onun kalbini said mührüyle mühürler, ibadeti kemalini bulur. O zaman zikri dersi azalır. Onun fatihası çekilir. Hocalar talebeye icazet vermesi gibi şeyhı müridi icazetler dersi azalır.

Kâfirin küfrü; kâfirin küfrü, fasıkın fıskı devam ede ede bir hale varır ki küfür ve fısk kemal bulur, tamam olur. O zaman Cenâb-ı Hak şekavet mührüyle mühürler.

خَتَمَ اللّٰهُ عَلٰى قُلُوبِهِمْ  

“Allahu Teâlâ onların kalblerini mühürlemiştir”[1] ayetine bunların ikisi de erer. Bundan sonra tevbe kabul olmaz hem de o kimse tevbe etmez merduttur. Allah cümlemizi muhafaza eyleyip bir an dahi olsa bizi nefsin, şeytanın eline bırakmasın âmin. 

 Dördüncü halk ile usul; haricinde neler var, insan tarihler okuyup halkın halinden haberdar olmalıdır. Halkın içinde olan maceradan haberdar olmalıdır. Kendinin ayağının altına kuyu kazanları bilmelidir. Halkın sakalına göre tarak vurmalıdır. Halkın evvelden beri adetlerine muhalif işler yapmamalı yavaş yavaş şeriatı öğretmelidir.

Beşinci mal ile muamele usulü; mal olur ise mala hor bakmamalı, olursa olmasın dememeli, olmaz ise olsun dememeli. Kendi ehli ibadet olan kendi bakmaktan sakınmalı. Gayet naçar olur ise malı horlamayıp bakmalı lakin fena zinakar kadınla yoldaş olan kâmil sofi nasıl sakınırsa kalbine sahip olup malından öyle sakınmalıdır. Buna dair Cenâb-ı Allahu Teâlâ hazretleri ayeti kerimesinde:

يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا تُلْهِكُمْ اَمْوَالُكُمْ وَلَآ اَوْلَادُكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللّٰهِۚ وَمَنْ يَفْعَلْ ذٰلِكَ فَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ

“ey Allah’a iman eden mü’minler! Mallarınız ve evlatlarınız sizi zikrullahtan alkoymasın. Herkimde öyle yaparsa mallarına, evlatlarına mağrur olur zikrullahtan, fikrullahtan gafil kalırsa işte o kimseler hüsrana zarara uğrayanlardır”[2] buyuruyor.

 


[1] Bakara suresi 2/7

[2] Münafikun suresi 63/9

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>