canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

NİYET - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

NİYET

 

 

Niyet halis iman selamettir

Niyet fasit insan melâmettir

 

Sevgili peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem hazretleri hadisi şerifte:

  نِيَّةُ الْمُؤْمِنِ خَيْرٌ مِنْ عَمَلِه۪ نِيَّةُ الْمُنَافِقِ شَرٌّ مِنْ عَمَلِه۪

Meali: “Mü’minlerin iyi niyeti amellerinden hayırlıdır. Münafıklarında kalblerindeki kötü niyeti yapacakları şerden daha şerlidir.”[1]

Yani misalen kalb bir araziye benzer, niyetler araziye atılan tohuma benzer. O kalbe gelen kötülükleri, şerleri kalbte kökleştirmez, kötülükleri atmaya devam eder ve iyilikleri düşünür, iyilikleri kalbe yerleştirir, iyilikleri kalbte taşır ise araziye atılan tohumdan başkalarını güzelce seçip atıldığ gibi kalb kapısında nöbetçi gibi kalbi muhafaza edip, kötülükleri yerleştirmeyip atar, iyilikler kalırsa zamanla o niyetlerin çok güzel mahsüllerini meyvelerini alır.

Kötü niyette böyledir, kötü niyet taşıyan kimsede zamanı geldikçe kötü niyetlerin meyvesi zuhur eder, onu toplar.

İşte peygamber efendimiz sallallahu aleyhi veselleme âli evladının vasıfları sorulduğunda:

اَهْلُ الصَّفٰٓاءِ وَالْوَفٰٓاءِ مَنْ آمَنَ ب۪ي وَاَخْلَصَ

 “Benim âl’im; kalpleri halis ve safi ve sadırları, küdüret ağyardan arî, temiz olanlardır.” Yine sordular; onların alameti nedir ya Rasulullah?

ا۪يثَارُ مُحَبَّت۪ى عَلٰى كُلِّ مَحْبُوبٍ وَاِشْتِغَالُ الْبٰاطِنِ بِذِكْر۪ي بَعْدَ ذِكْرِ اللّٰهِ

 Ehl-i safa ve ehl-i vefanın alameti:

“Allah sevgisi ile benim sevgimi kendi sevdiklerinin en üstünde tutmayı tercih edenler. Her sevdiğinden beni fazla sevmesidir. Ve batınlarını dil ile kalplerini Allah zikri ile benim zikrime bağlayanlar.”[2] İşte benim âli evladım bunlardır, isterse beni haşimilerden bir irtibat bulunsun isterse bulunmasın, bunlar benim manen evladlarımdır diye buyurmuşlardır.      

Bunlar, Hakk’tan gayrilerini kalbten söküp atmış, kalplerini temizlemişlerdir. Göğüs, kalblerinde ümmeti Muhammed’e iyilikler düşünür.

 İyilikler düşünür yaparsanız bu niyetiniz yitmez kaybolmaz zay olmaz geri sizin malınızdır. Kötülükler kötü niyetlerde böyledir zay olmaz sizin malınızdır. Böyle halis niyetli ümmeti Muhammed’ in kötülüklerden kurtulup iyiliklere onların Cenâb-ı Hakk’ın rızasına kavuşmalarını ve iki dünyalarını rahatlığa refaha kavuşmalarını arzu edip düşünen bu niyet üzere kulların iyiliklere refahlarına kavuşmalarını düşünen çalışan bir âlim hakkında hadisi şerif:

عَالِمٌ يَنْتَفِعُ بِعِلْمِه۪ خَيْرٌ مِن ْ أَلْفِ عَابِدٍ

“İlminden fayda görülen hakkıyla bir âlim ilminden fayda görülmeyen kendi tek başına çalışan bin abidten hayırlıdır”[3] deyi buyurmuştur.

El ile dil ile ulaşamıyorsak kalben dua ile çalışanlardan olalım inşaallahu Teâlâ.

Âdemoğullarından kötü hallere düşenlerden, kötü fillere düşenlerden, Allah için bir tanesini kurtarıp iyiliklere, Cenâb-ı Hakk’ın razı olduğu hala, yola, istikamete çevirip sebep olursa bütün yaşayan âdemoğullarının hepisini Allah’ın rızasına ve doğru istikamete çevirmiş ecir sevabını alır buyruluyor. Kötülüğe çevirme günahı da böyledir.

Cenâb-ı Allahu Teâlâ ayeti kerimede:

اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ فَاَصْلِحُوا بَيْنَ اَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ۟

 

 “Mü'minler, muhakkak ki, kardeşlerdir. Artık kardeşlerinizin arasını ıslah ediniz ve Allah'tan korkunuz, tâ ki siz rahmete nâil olasınız.”[4]

Nefsini şeytanı, Allah’ın kendisine emanet olarak verdiği kalbini nefse şeytana kaptırmamış Allah’ın varlığına birliğine şek şüphe kalmamış olan, Mü’min nereli olursa olsun sizin kardeşinizdir. Canınızı, malınızı, sırrınızı, namusunuzu, ancak bunlara emanet yapabilirsiniz. Böyle olan bir mümin din kardeşin başına bir felaket gelirde bir üzüntü düşmezse o kâmil mü’min sayılmaz.

 


[1] Müsnedü’ş-Şehab c.1.s.119/148 (Beyrut). Heysemi, Mecmau’z-Zevaid c.1.s.61 (Beyrut). Deylemi, el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.4.s.285/6842 (Beyrut). İbni Abdi’l-Bir, et-Temhid c.12.s.265 (Mağrib). Kenzü’l-İrfan bin bir hadis s.9/30 (Osmanlıca baskı).

[2] Şerh ve Tercüme-i Delâili Abdulkadir Geylani s. 33–34. şarih ve mütercimi Hazreti şehriyari Süleyman Hasbi.

[3] Deylemi, Firdevs, 3/41-Ramuzel hadis c.2.s.314/11

[4] Hucurat 49/10.

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>