canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

VÜCUTTA BULUNAN ENBİYA SÜNNETLERİ - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

VÜCUTTA BULUNAN ENBİYA SÜNNETLERİ

 

Beşi başta, beşi bedendedir:

Birinci başta bulunan saç; Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimizin mübarek saçının uzunluğu bazen kulak ortasına, bazen kulak memesine, bazende mübarek omzuna kadar uzattığı rivayet olunmuştur. Buna dair rivayet olunan hadisi şeriflerden muhtasaran bir kaçını yazalım inşaallah:

Hazreti Enes radıyallahu anhu rivayetinde:

كَانَ شَعْرُ رَسُولِ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلٰى نِصْفِ أُذْنَيْهِ 

“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin mübrek başında olan saçı uzunluğu mübarek kulaklarının yarısına kadar idi”[1] deyi rivayet eylemiştir.

Yine Enes radıyallahu anhudan bir başka rivayette:

كَانَ شَعْرُ رَسُولِ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰه عَلَيْه وَسَلَّمَ إِلٰى شَحْمَةِ أُذْنَيْهِ

“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin mübarek başında olan saçının uzunluğu mübarek kulaklarının memesine kadar idi”[2] deyi buyurduğu rivayet olunmuştur.

Aişe-i sıddıka ve radıyallahu anha validemizin ettiği rivayetinde:

كُنْتُ أَغْتَسِلُ أَنَا وَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مِنْ إِنٰٓاءٍ وَاحِدٌ وَكَانَ لَهُ شَعْرٌ فَوْقَ الْجِمَّةِ وَدُونَ الْوَفْرَةِ

“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ve ben bir kaptan guslettik. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin mübarek saçı kulaklarının yumuşağından biraz aşağı omuzlarından biraz yukarda idi”[3] yani ikisi arasında idi demektir. Yine Enes radıyallahu anhudan yapılan rivayette:

كَانَ شَعْرُ رَسُولِ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بَيْنَ أُذْنَيْهِ وَمَنْكِبَيْهِ

“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin mübarek başında olan saçının uzunluğu mübarek kulakları ile omuzları arasında idi.”[4] Diğer bir rivayette:

كَانَ يَضْرِبُ شَعْرُهُ مَنْكِبَيْهِ

“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin mübarek saçı omuzlarına değiyordu”[5] deyi buyurduğu rivayet olunmuştur.

Bütün bu hadisi şeriflerden Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin mübarek saçını bazen kulak ortasına bazen kulak yumuşağına bazende omuzuna kadar uzattığı anlaşılıyor.[6]

Piri tarikat Abdulkadir Geylâni kaddesallahu sırrahu’l-aziz efendimiz Gunyetü’t-Talbin kitabında Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin umre ve hac haricinde saçını tüm traş yapmadığını ve hastalık ve benzeri bir zaruret olmadıkça tüm traşın uygun olmadığını rivayet etmiştir.[7]

İkinci ağıza su vermek; abdestte ağzına suyu üç kere vermektir. Üçten artık veya eksik olursa abdestin mekruhu odur. Misvak kullanmak büyük sünnettir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, “Cebrail bana farz gibi bildirdi”demiştir. Misvakta fazilet çoktur.

Üçüncü burnuna su vermek; sünnettir, burna su vermek üçten ziyade ve eksik olmamalıdır. Ağza su vermek, misvak ve burna su vermek konuları inşaallah abdest bahsinde daha geniş bir şekilde anlatılacaktır.

Dördüncü bıyık kesmek; bıyıklarını dudağı kırmızısı görülüp açılıncaya kadar kesmek sünnettir. Bundan uzun ve bundan kısa etmek caiz değildir. Dudaklar kırmızısı açık olmayıp yemekte ağıza girer ise o yemek mekruh olur.

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz hadisi şeriflerinde:

قُصُّوا الشَّوَارِبَ مَعَ الشُّفَاةِ

“bıyıklarınızı dudak hizasında kesiniz”[8] buyuruyor. Dudağı örtmeyecek şekilde kısaltmak lazımdır.  Bıyıkların ustura ile kesilmesi ise mekruhtur. Zira Abdullah İbni Ömer radıyallahu anhu tarafından rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

لَيْسَ مِنَّا حَلَقَ الشَّارِبَ  

“Bıyığını ustra ile kazıtanlar bizden değildir.”[9] Bıyığı bu şekilde kazıtmakta yüzün sefa ve cemalini güzelliğini nurunu giderir. Bıyıkta ve sakalda yüze veren bir nur vardır. İkisi de yüzden ustra ile traş edilirse nur gider, ukubet çirkinlik gelir.[10]

Beşinci sakal sünneti; Sakalın en makbulu dudak kırmızısından aşağı bir kabze-bir tutam yani, dört parmaktır. Lakin daha aşağı kısa, ona yakın olanlarda öyledir. En kısası yüzde, yüz etlerini örtendir, buda sakaldır. Çünkü ayın bir parmak kadar olanı yeni aydır, buna ay denir, sakalda böyledir.

Sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem hazretleri bir hadis-i şerifinde;

اَحْفُوا الشَّوَارِبَ وَاعْفُوا اللِّحَا وَلَا تَشَبَّهُوا بِالْيَهُودِ

“Bıyıklarınızı kısaltınız, sakalınızı ziyade kesmeyiniz. Çok uzatıp da Yahudilere benzetmeyin”[11] buyurmuştur.

Bazı ulemadan rivayet olunmuş ki sakalı haddinden fazla çok uzatmak ahmaklık getirir. Kısasıda korkaklık getirir demişlerdir.[12]

Bedende olan sünnetler beştir:

Birinci çocukları sünnet etmek; en büyük sünnettir. Mümkün ise yedi günlük çocuğu ettirmeli. Sonuna kalır ise öyle ölür ise iyi değildir. Mümkün olan yerlerde sünnetçi bulunan yerlerde acele sünnet ettirmeli.           

El tırnağını kesmek; cuma günleri tırnak kesmek müstehaptır. Salihlerin âdeti Cuma namazından sonradır.[13]

Aişe-i Sıddıka radıyallahu anha validemiz rivayet ediyor ki:

قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَا عَائِشَة إِذَا أَنْتِ قَلَمْتِ أَظَافِرَكِ فَابْدَئ۪ي بِالْوُسْطٰى ثُمَّ بِالْخِنْصَرِ ثُمَّ بِالْإِبْهَامِ ثُمَّ بِالْبِنْصِرِ ثُمَّ بِالسَّبَابَةِ فَإِنَّ ذَالِكَ يُورِثُ الْغِنٰى

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bana hitaben şöyle dedi, “ya Aişe, sen tırnaklarını kestiğin zaman sağelinin orta parmağından başla. Sonra küçük serçe parmağını kesersin, sonra başparmağın, sonra da serçe parmağın yanındaki parmağını, en sonra da şahadet parmağını kesersin, sol elde bu tertip üzere kesilir. Zira bu şekilde kesilir ise rızk bolluğu açılır,”[14] buyuruyor.

Yine Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizden yapılan rivayette:

مَنْ قَصَّ أَظْفَارَهُ مُخَالِفًا لَمْ يُرَ ف۪ي عَيْنَيْهِ رَمِدَ

“Her kim bu şekilde bir atlayarak tırnağını keserse o kimse gözlerinde ağrı görmez.” [15]

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin diğer bir hadisi şerifinde:

مَنْ قَصَّ أَظْفَارَهُ يَوْمَ الْجُمُعَةِ دَخَلَ ف۪يهِ شِفٰٓاءٍ وَخَرَجَ مِنْهُ دٰٓاءٍ

“her kim Cuma günü tırnağını keserse o kimsenin vücuduna şifa dâhil olur ve dahi hastalık çıkar emrazdan kurtulur” [16] deyi buyurduğu rivayet olunmuştur.

Bunu yapamayanlar, Yahudiler bir sıra düz kestiklerinden onlara benzememek için sağdan başlayıp yani sağ elin serçe parmağını keser bir atlayıp orta parmağı keser onu da keser bir atlayıp başparmağı keser daha sonra yüzük parmağına ondan sonra şehadet parmağı kesilir.

Üçüncü ayak tırnağını kesmek; ayak tırnağı sünnetleri yine böyledir. Böyle tırnağını uzatıp kesmemek müşrikler âdetidir, şeytan ığvalar eder. Abdest aldığında ayağı çok dikkatli yıkamak lazımdır, yoksa şeytana yol kalır. Tırnakta olan tırnağın altında kalan şeytana yoldur, oradan yol bulur.

Dördüncü koltuk kılını gidermek; sünnettir, en çoğu kırk gündür. Bunu geçer ise haram olur. On beş yirmi günde bir olursa çok iyi olur. Hamam otu ile de olur her ne ile olursa olsun.

Beşinci kasık kılını gidermek; kasığını traş yahut her ne ile olursa kasık kılını gidermek en çoğu kırk gün aşağı on beş gündür. Koltuğu sairleri ailesi yaparsa olur, kasığını kendi yapmalıdır. Kasıktan dübür ağzına kadar ve dübür etraflarını da almak iyidir. Oralarda kıl olursa her ne kadar olsa pislik kalır.

 


[1] Tirmizi, Şemaili Şerif (Osmanlıca baskı Mevahibü Ledünniye kenarı s.133). Sahihi Müslim c.4.s.1819/2338 (Beyrut). Ebu Davud, Sünen c.4.s.81/4186. Nesai, Sünenü’l-Kübra c.5.s.411/9322 ( Beyrut). İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.3.s.113/12139 (Mısır). 

[2] Ebu Davud, Sünen c.4.s.81/4185.

[3] Tirmizi, Şemaili Şerif (Osmanlıca baskı Mevahibü Ledünniye kenarı s.134–135). Tabarani, el-Mu’cemü’l-Evsat c.2.s.5/1039 (Kahire).  İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.6.s.108/24812-c.6.s.118/24915 (Mısır).

[4] İbni Ebi Şeybe, Musannef c.5.s.188/25076 (Riyad).

[5] Sahihi Müslim c.4.s.1819/2338 (Beyrut). Sahihi Buhari c.5.s.2211/5563 (Beyrut). İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.3.s.269/13868 (Mısır). Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.3.s.21/2530 (Musul). 

[6] Mevahibü Ledünniye c.1.s.297 (Osmanlıca baskı). 

[7] Gunyetü’t-Talibin s.23 (Osmanlıca baskı).

[8] Kenzü’l-İrfan Binbir hadis s.125/803 (Osmanlıca baskı). Ramuze’l-Ehadis c.2.s.335/5

[9] Gunyetü’t-Talibin s.21 (Osmanlıca baskı).

[10] Gunyetü’t-Talibin s. 21 (Osmanlıca baskı).

[11] Kenzü’l-İrfan s.124/799 (Osmanlıca baskı)

[12] Ebu Talibi Mekki, Kûtu’l-kulûb, imamı Gazali İhaya-i ulumi’d-din ve Mecmuatü’l-adab sakal bahsi

[13] İbni Abidin.

[14] Gunyetu’t-Talibin c.1.s.23 (Osmanlıca baskı)-c.1.s.38 (Beyrut).

[15] Gunyetu’t-Talibin c.1.s.23 (Osmanlıca baskı)-c.1.s.38 (Beyrut).

[16] Gunyetu’t-Talibin c.1.s.23 (Osmanlıca baskı)-c.1.s.38 (Beyrut).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>