canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İNSAN KIYAMETTE BEŞ ŞEYDEN SUAL OLUNUR - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

 

İNSAN KIYAMETTE BEŞ ŞEYDEN SUAL OLUNUR

 

Birinci; Nefesinden sual ederler ki, sen günde alettahmin yirmi dört saatte yirmi dört bin nefes alıp veriyor idin. Sen bu nefesleri ne ile geçirdin. Uyku ile mi gaflet ile mi gerekmez sözler ile mi ne ile geçirdin? Ne ile geçirdinse defterde hazırdır. Allah zikri ile ibadet ile Kur’an’la geçirmelidir.

İkinci; gençliğinden sual olunur, sen Allahu Teâlâ’nın verdiği gençlik kuvvetini nereye sarf ettin? İbadet taat yoluna mı, Allah’ı zikir ile Allah yolunda mı, yoksa nefsin yolunda mı bu gençliği sarf ettin? Diye sorarlar onu düşünmelidir. Bunu böyle bilince Allah zikriyle ve ibadetler ile ve Kur’an ile geçirmelidir, gözü açmalı.

Üçüncü; ihtiyarlığından sual olunursun. Bu kadar ömrü nereye sarf ettin. Allahu Teâlâ sana bu kadar ömür verdi sen bu ömür ile ne kazandın hani neyin var? Derler. Ömür bir sermayedir. Ömrünü boşa geçirenler sermayeyi harcayıp açıkta aç çıplak kalan kimseye benzer. Ömrün kıymetini bilmeli.

Dördüncü; malından sual ederler. Sen Alah’ın sana verdiği malı ne yerlerde sarf ettin. Sakladın mı yoksa

وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍۙ ۝  اَلَّذ۪ي جَمَعَ مَالًا وَعَدَّدَهُۙ  

“veyl cehennemi şonlara ki halkı, Müslümanları oyuncağa alırlar onlar içindir veyl cehennemi. Onlar şol kimselerdir ki malı cem ederler” yani para, mal toplarlar, geriye yığarlar, veyl cehennemi bunlar içindir. Bunlar fukaraya vermezler.

Beşinci; ilminden sual olunursun. Bu ilmi Allah’ın yardımıyla okudun, öğrendin, bildin. Bu ilmi okumaktan murad Allah’ı bilmek, peygamberi bilmektir. Sen Allah’ı bildin ise hani Allah ve rasulüne ne aşk ne muhabbet eyledin? Onları bilenler muhakkak muhabbet ederler ve nişanı olur. Sen ne malından geçtin, ne muhabbet ne aşk var sende hani Allah için dünyadan geçtin mi? derler.

Bunlar sende var ise ne ala eğer yok ise vay haline diye hışm ile sual sorarlar. Katı katı azgın çehre gösterirler.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>