canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Dünyada Dört Halka Ahrette Bir Halka - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Dünyada Dört Halka Ahrette Bir Halka

 

Üçüncü sıra beşler: Dünyada Dört Halka Ahrette Bir Halka

Birinci namaz halkası demek şudur; beş vakitte, bayram ve Cuma namazlarında cümle mü’minler hep bir halka olurlar. Kâbe dünyanın ortasındadır. Yirmi dört saatin her zamanında devam üzere Müslümanlar halkadır. Bu halkaya girenler yarın mahşerde beşinci halka liva-i’l-hamd altında halkada birleşirler.

İkinci tevhid, la ilahe illallah halkası; buna halka-i tevhid derler. Halka olup çevrilip otururlar. Halık Teâlâ’yı zikrederler. Sultanı enbiya sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem buna ravza-i cennet demiştir. Sizler cennet bahçelerine girince yemişinden yiyiniz dedi. Soranlara halka-i zikir diye cevap vermiştir. Bir kimse zikir halkasından çıkıp giderken nerden geliyorsun denilse cennet bahçesinden dese yemin etse caizdir.

Üçüncü nikâh halkası; sünneti Rasul’dür sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem. Nikâh icab, kabul tarafeynin rızası şarttır. Amma halka olup sünneti Rasulü icra etmek sünnettir.

Her kim bunları terk ederse liva-i’l-hamd sancağı altına giremez. Şahid, vekil, asıldır iki mehri müccel, mehri muahhar söylenip sünnet imamı Azam mezhebi bunlar söylenmeli.        

Dördüncü akşam yemeği halkası; Müslüman olan kimse akşam çoluk çocuk yahut misafirler ile halka olur. Akşam yemeğinde böyle adet olmaz ise o eve gelen misafir aç kalır. Müslüman olan bunu hesab edip misafir beklemek için ve hazır bulunmak için misafire kolaylık için akşam yemeğinde halka olmayı adet eder. Misafir bekler.

Ahrette liva-i’l-hamd halkası sancağı Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem altında herkes minberler kürsüler üzerinde liva-i’l-hamd ortada olarak otururlar. Dört taraftan halka olur.

Dünyada bu dört halkaya girenler ahrette liva-i’l-hamd altına girerler. Burada girmez ise orada o halkaya giremez. Misafire ikram etmeyen katiyen oraya varamaz.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>