canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Dinin Meta-ı Beştir - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Dinin Meta-ı Beştir

 

Beşinci sıra beşler: Dinin Meta-ı Beştir

Birinci dinin temeli temizliktir; Her kim pak olur ise Hakk’a yakîn olur. Nur olmayan nura eremez. Nur temizdir, pislik kabul etmez. Ey salik! İyi anla ağzını kokulardan, kalbini fesatlıktan, karnını şüpheli şeylerden sakınmadan Hakk’a erilmez. Bir kimse Hakk’a yakînlık peyda (hâsıl) etti ise temizliğe dikkat eder. Eğer etmiyor ise yakînlığı yalandır. Hak dostunu temiz sever. Vera’da, şüpheli şeylerden sakınmaktır. Dini yapan vera’dır dini yıkan tama’dır. Âlimde vera’ olursa dini yapar. Vera’ konusu, yeri geldiğinde daha geniş anlatılacak İnşaallahu Teâlâ.

 İkinci dinin tabibi-doktoru ulemadır; ulema olmasa din yıkılır. Din yıkılınca âlem yıkılır. Dinin her türlü bozuklarını ulema düzeltir. İlim sıfatullahtır. Hak bu mahlûkatı ilim için yaratmıştır.

Âlim, daima dinin çobanıdır. Yani sahibidir, çobanıdır ve meresçisidir. Din Allah’ın ve Rasulullahındır ulemaya teslimdir ve bundan mesuldür.

Üçüncü dinin direği beş vakit namazdır; namaz insanı Hakk’a sevdirmeğe sebeptir. Namazı çok kılan muhakkak Allahu Teâlâ’ya sevilir. Namaz mü’minin miracıdır. Namaz öyle bir şeydir ki güneşin karşısında her şeyi eritip kurutup temizlediği gibi namazda insanı öyle paklayıp Hakk’a layık eyler.

Dördüncü dinin ziyneti yalanı terk etmektir; Yalan insanı Hak’tan uzaklaştırır. Yalanı söyleyenin imanı ve maneviyatı çürür. Buna dair Rasulü Ekrem ve Nebiyyi Muhterem sallallahu aleyhi vesellem efendimiz hadisi şeriflerinde:

اِيَّاكُمْ وَالْـكِذْبَ فَاِنَّ الْكَذِبَ مُجَانِبٌ لِلْاِ يمَانِ

Yani, “Yalandan çok sakınınız ki, zira yalan ile iman beraber birleşmez”[1] buyuruyor.

Yalan söyleyen Allahu Teâlâ’nın düşmanıdır. Doğru söylemek insanı Hakk’a yakîn eder. İnsan kendi zarar göreceği yerde bile doğru söyleyenler kâmildir. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz hadisi şeriflerinde:

مَنْ كَذَبَ كِذْبَةً فَهُوَ مَلْعُونٌ ثَلٰثًا

“Bir kimse bilerek kast ile bir kerre yalan söylese üç defa lanete layık olur”[2] buyuruyor. Rabbım cümlemizi muhafaza eylesin, âmin.

Beşinci dinin kendisi güzel ahlaktır; Cebrail aleyhisselam sormuş:

مَا الدّ۪ينُ 

“ya Muhammed, din nedir?” Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem cevap vermiş:

اَلدّ۪ينُ حُسْنُ الْخُلْق

“din güzel ahlaktır.”[3] Dindar olan kimselerin ahlakı güzel olur. Dini olmayanın ahlakı yoktur, vesselam.

 


[1] İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.1.s.5/16 (Mısır). İbni Mübarek, Zühd s.255/736 (Beyrut). Deylemi, el-Firdevsü bi me’sûri’l-Hıtab c.1.383 (Beyrut). Kenz-ül-İrfan 1001 Hadis s.114/729

[2] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.114/734 (Osmanlıca baskı). Deylemi, el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.3.s.483/5499 (Beyrut).

[3] İmamı Gazali, İhya-i ulumi’d-din c.3.s.43 (Mısır)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>