canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

PİRİMİZİN VASİYETİ - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

PİRİMİZİN VASİYETİ

 

Bu konuya uygun pirimiz, önderimiz, çok sevdiğimiz, himmetine layık olduğumuz Abdulkadir Geylâni kaddese sirrehul aziz efendimiz büyük oğlu Abdurrezzak’ı yanına çağırdı ve şöyle vasiyet etti.

“Ey oğlum, nuru didem, malumun olsun ki Cenâb-ı Meyseri’l-umur hazretleri, sana ve biraderlerine ve cümle müslimine tevfikatı samadaniyesini ihsan buyursun, âmin.

Sana vasiyet ederim ki Cenâb-ı feyyazı mutlak hazretlerine inkıyat ve inkade bulun. Evamiri ilahiyesine yani emirlerine son derece itaat et. Nehy ettiklerinden ictinap edip çok sakın ve şer’i şerif yani şeriatın bütün ahkâmına son derece riayet ve ifasına ve şeriatın emrinin yerine getirilmesine son derece dikkat et. Şeriatın çizmiş olduğu şeriat hudutlarını muhafaza eyle ve daima şer’i şerifin tamam yapılmasını ciddiyetle ele al.

Ey oğul, malumun olsun ki Cenâb-ı Vahhabü’l-ataya hazretleri seni ve cemii müslimini bütün rızalı ve cümle hayır işleri yapmaya hidayet buyursun, âmin.

Bizim tarikatımız yani tarikatı celile-i gavsiyemiz kitap yani Kur’an-ı Azimü’ş-şan ve sünneti Resulullah yani Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme ve O’nun emri nebeviye ve hadisi Muhammedi’ye ye son derece riayetle uymaktır.

Gücünüzün miktarı eli cömertliğe açmak sadırda yani, göğüs-kalp de kötülükleri çıkarıp, kalbi-sadrı selamette tutmak, Allah yolunda eza cefalara tahammül göstermek. İhvanınıza, Müslümanlara zorluk göstermeyip kolaylık göstermek

Oğlum, sana vasiyet ederim ki fukara ile bulun. Daima fukarayı meclisine al ve onların kalplerinin ferah, sürur olmalarına çalış. Allah’ın sevdiği meşayıh zatların hürmetini bilip hıfzet ıhvanınızla güzel konuşmalar ile muamele de bulun. Ihvanların kalbini üzücü, kırıcı, rencide edici hallerden kendini koru ve ıhvanlarla güzel geçin, arkadaşlarınla güzel iyi geçin zinhar arkadaşlarını şiddet kelamlar ile gönüllerini yıkıcı sözler ile hatırlarını yıkma.

Küçüklere ve büyüklere nasihat eyle. Allah rızasına ve doğru müstakim yola yönelip kavuşmalarına gayretle çalış. Arkadaşına, ıhvana, adaveti, buğzu, husumeti bırak. Ancak bu husumet, adavet, buğuz Allah için, dinde, din için yapılır. Bu müstesna.

Malumun ola ki oğlum bizi ve sizi Cenâb-ı Yezdan bi zeval Hazretleri tevfikatı lem yezaliyesine kavuşturup mazhar buyursun, âmin.

Tasavvuf denilen bir haldır ki bu hal kıl ve kal ile bir kimsenin anlaması gayri mümkündür. Yani, anlaşılmaz.

Fakirler ile buluştuğun zaman onlara zorluk göstermeyip güzel yumuşak güler sözler ile muamele eyle, kalbini kırıcı ve sıkıcı kelamlardan ictinab eyle.         

Onlara sert konuşmak arayı açar, refik yumuşak konuşma ise onlar ile yakınlık muhabbet meydana getirir.

Ey oğlum, âgâh ol ki Cenâb-ı Hak Teâlâ Hazretleri bize ve size ve cümle müslimine hidayet ihsan buyursun, âmin.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>