canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Beş Kimse Beş Şeyi Terk Etmelidir - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Beş Kimse Beş Şeyi Terk Etmelidir

 

Üçüncü sıra beşler, Beş Kimse Beş Şeyi Terk Etmelidir

Birinci, Müslüman; haramı, yalanı, ikinci münkir; inkârı, fıskı, üçüncü ulema; tamaı, ruhsatı, dördüncü havas; dünyayı, beşinci, mukarreb, mürşid-i kâmil; dünya ve ahiret sevabını terk etmelidir.

Birinci Müslüman yalanı, haramı terk etmek şudur ki; yalan söylemek haramdır. Ehl-i hal olup da yalan söyler ise muhakkak bir ceza çeker. Yalan söylemek ehl-i halin feyzini keser, halinden düşürür, kalbini körleştirir. İman tadını bulamaz.

Haram yemek vücudun nurunu söndürür. Haram yemek, ehl-i halin cehennemidir. Haram yer ise mutlak bir hastalık gibi bir şeye uğrar. O haramın vücudundan çıkması için bir meşakkat, bir cefa çeker. Öylece o haramdan temizlenir.

İkinci münkir inkârı, fıskı terk etmek şudur ki; bazı kimseler çok şeyleri inkâr ederler. Hâlbuki hakikati bilmeden inkâr ederler. Hiçbir Müslüman’ın hali ile şer’i şerife muhalefetlik iyice belli ve aşikâra olmadıkça yemesinde içmesinde inkâr üzere olup itiraz etmemelidir.  

Tarikatı inkâr etmek fasıklıktır. Fasıkta bunu terk etmelidir. Çünkü Rasulullah Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, Hıra dağında mağarada tarikat usulünü Cebrail Aleyhisselam vasıtasıyla çalıştı.

Üçüncü ulema tamahı, ruhsatı terk etmeli demek şudur; ulemanın en şerlisi tamahkâr olanlardır. Âlim, ulemalar tamahkâr olur ise dini yıkar. Âlim vera’ üzere olursa dini yapar.

Ulema; tamahkâr olur, halktan bir şeyler umar, toplar ise nazardan düşer, ulemaya hürmet kalmaz olur. Din yıkılır. Ulema Hakk’a mütevekkil olup bunu terk etmelidir.

Dördüncü havas dünyayı ve Hakk’tan gayriyi terk etmek şudur ki; tarikata girip süluk edenler bu yolda gidenlerdir. Havas olan kimse dünya malını ve sevgisini terk etmeden ibadetinde tat bulamaz ve sonunda yıkılır gider.

Bunu terk etmedikten sonra Cenâb-ı Hakk’tan gayri sevgileri terk etmez ise Hakk’a yol bulamaz. Hakkıyla Hakk’a güvenen mahrum kalmaz.

Beşinci, mukarrebler mürşidlerdir ki; bunlar Allah’tan başka dünya, ahret arzularını terk etmişler. Cenâb-ı Hakk’ın atılmış bir oku gibi olurlar. Kendileri dileğiyle hiçbir şey işlemezler. Cenâb-ı Hak nasıl ve ne işte kullanır ise onda sebat ederler. Ne dünya kaygısı olur nede ahret kaygısı olur. Yalınız Cenâb-ı Hak ne işe memur eylemiş ise ona bakarlar. Şeriatları tamam olur.  

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>