canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Akıl Ondur, Beşe Taksim Olundu - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Akıl Ondur, Beşe Taksim Olundu

 

1- Zahiri sükût, batıni tefekkür; Aklın en büyük sermaye olduğu muhakkaktır. Sükût şudur ki; bir insan akıllı ise en makbul adam ise bu on akla dikkat eder, siz de dikkat ediniz, rica ederim. Hadis-i şerif:

أَلسُّكُوتُ ز۪ينَتُ الْعُلَمٰۤاءِ

 “sükût ulemanın ziynetidir”[1] aklın başıdır. Zahirde sükût eder, batında tefekkür eder.

أَلتَّفَكُّرُ تَز۪يدُ الْمُحَبَّةِ

Te­fekkür muhabbeti artırır. Tefekkür düşünmektir. Düşününce Hakkı düşünmelidir ki yürekte muhabbet uyanır.

2- Zahir hilm, batın ibret; Zahirde hilm eder, batında ibret eder demek şudur ki; hilm demek kötülük edeni af edip iyilik etmektir, acı­maktır. Her kimde bu var ise iki dünyada sultandır. Kendi zahirinde hilm ile muamele edip batınında da Cenâb-ı Hak böyle olan kimselere ne eylediğini düşünüp ibret almaktır. Kötülük edenin cezasını ve hilm edenin mükâfatını Hak verince ibret almalıdır.

3- Zahirde tevazu, batında günahını büyük bilmek; Zahirde tevazu, batınında günahını bilmek şöyledir ki; zahirde halka gönül enginliği yapar, ba­tınında kendini günahkâr bilip Hakk’tan korkar. Zahirde halka tavazu gös­terir. Batında kendini büyük bilen kimse şeytandır, akılsızdır. Yani ben büyük olduğumu biliyorum fakat halka gönül alçaklığı ediyorum diyen şeytandır. Muhakkak kendini günahkâr gören kimse akıllıdır, dikkat lazım.

4- Zahir vaaza, batın Allah korkusu; zahirinde halka vaaz eder demek şudur; halka Allahu Teâlâ için vaaz eder. Batınında da Allah’tan korkar dediği ayeti kerimede:

اَتَاْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنْسَوْنَ اَنْفُسَكُمْ

“Kendi nefislerinizi unutup halka birri takva ile emir mi ediyorsunuz?”[2] Dediğini düşünür. Kendi nefsine vaazını kabul ettirmek için Allahu Teâlâ’nın korkusunu unutmaz, dikkat lazımdır.

5- Zahiri amel-i salih, batını nefsi horlamak; Zahirinde amel-i salihi çok işler, lakin batınında nefsini hor tutar. Yani çok namaz kı­lar, çok ibadet eder, fakat nefsini hor tutar, nefsine inanmaz, zalimsin der. Yapmış olduğu ibadetine, Cenâb-ı Hakk’ın ihsan ettiği ilmine karşı emniyete kapılıp ucbe düşmenin manaviyatı harab edecek bir hastalık olduğunu düşünür, Allah’a sığınır. 

İşte bu on aklın beşi zahir, beşi batındır vay haline zahi­rini tutup batınını bırakanın. Hem zahirini hem batınını tutanlar iki cihan sultanı oldular.

اَللّٰهُمَّ يَسِّرْ عَلَيْنَا هٰذَا

Allahım bunu bizim üzerlerimize kolaylaştır âmin ya Muin.


[1] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.219/7

[2] Bakara suresi 2/44

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>