canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Beş Kapıdan İçeri Beştir - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Beş Kapıdan İçeri Beştir

 

1- Bu suret âlemidir; Birinci kapı, bu görünen suret âlemidir ki in­san burada şeriatla amel edip çok nafile namaz, nafile oruç, çok zikir, tesbih ederek riyazet, mücahede ile Cenâb-ı Hakk’a ihlâs ile amel eder ise ve ibadet eder iken niyeti yalnız Allahu Teâlâ’nın cemaline âşık olup rızasını ve cemalini bulmak olur ise bu ibadetler kalbine nur olur. Kalbinden suret karanlığını kaldırır, melekût görünür. ­

2- Nefs-i Hayvani, melekût âlemidir; İkinci kapı, sonra bu kapıya varır ki nefsin iç yüzüdür burada insana acayip haller olur. Nefsin şeytanın göze birçok şeyler gösterip hayallere düşürüp her gördüğünü doğru sanıp nefsin hevasına hoş gelen şeyleri kabul ettirmek ister. Bunlara ehemmiyet vermeyip mürşidinin hayalini gözünden ayırmayıp Cenâb-ı Hakk’tan yardım dileyip mürşid emrinde olunca buradan ruh âlemine geçer.

3- Kalb nuru, ruh âlemidir; Üçüncü kalb nuru, ruh âlemidir ki; Cenâb-ı Hakk’ın kullarına hidayeti üçtür; biri iman hidayeti, biri ibadet hidayeti, biri kendi aybını bilmek hidayeti. En büyük hidayet bu son hidayettir. İnsan çalışa çalışa bu kalb nuru ruh âlemine varmadan kendi aybını bildim der ise yalandır. Her ne kadar bildim dese o kimsenin zekâsı kuvvetiyle olsa bile yalandır. Bu hidayet bu makamda açılır. İnsan burada şeriatın ne kadar büyük olduğunu akılla keşfeder geçer.

4- Akıl nuru, nuraniyet âlemidir, ceberuttur; Dördüncü akıl nuru şu ki; keşfi keramet ancak cisim sahibi olup görülmesi mümkün olanları görür. Arş’tan, ferş’ten ne var ise cennet, cehennem hepsi bu keşf ile Kalb nuru ile görünür. Fakat akıl nuru hiç görülmesi mümkün olmayan hakikati ilahiyeyi ve sırrı sübhaniyeyi görür bilir. Akıl yetişir bulur anlar fehm eder. Göz ile kalb ile görmekten daha ziyade anlar. Keramet-i ilmiye keramet-i keşfiyyeden efdaldır demek budur.

5- Can ruhu, sırrı âlem-i emirdir; Beşinci can ruhu sırrı şudur; âlim bu makama geçer ise can, ruh hayrete düşer. Cenâb-ı Hakk’ın sırrı esrar-ı ilahiyesini ancak ruh anlar ve hayretten kendini alamaz. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz hadisi şerifinde:

مَا عَرَفْنَاكَ حَقَّ مَعْرِفَتِكَ

“seni hakkıyla arif olamadım[1] buyurmuştur.

Bakınız insan çalışa çalışa nelere varıyor. Fakat bu devletten çok kimseler mahrum kalıyor. Sebebi de bu zamanda bu makama yetişecek adam yoktur, olamaz demesidir. Bunu çok çalışan bulur.

 


[1] Münavi Feyzu’l-Kadir c.2.s. 410 (Mısır)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>