canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Kardeşlik Beştir - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Kardeşlik Beştir

 

1- Ahdi misakta kardeşler; Birinci ahdi misakta kardeşler şunlar ki; ervah-ı ezelde ahdi misakta Cenâb-ı Hak enbiyalardan ahdi misak aldığında cümle ümmetlerin de ruhlarından ahdi misak alındı. O zamanlar hep Ruh-u Muhammedi Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin ruhu idi. Hepsi ruhu Muhammed sallallahu aleyhi vesellemden zuhur edip bir kardeş oldular.  

Babaları ruh-ı Muhammedi sallallahu aleyhi ve sellem idi. Cüneyd-i Bağdadiye sordular, tarikat, şeyhlik, babalık nedir? Dediler. Ezelde ahdi misakı tazelemektir dedi. Burada birbiriyle buluşanlar orada birbiriyle buluşur.

2- Neseben kardeşler; İkinci neseben kardeşler şudur ki; Cenâb-ı Hak, hazreti Âdem aleyhisselamdan bu insanları türetti. Dünyada hiç insanoğlu yok iken Cenâb-ı Hak Cebrail aleyhisselama emredip yerden toprak aldırıp cennette Âdem aleyhisselamın kalıbını düzdürdü. Sonra ona can verip Cennetten yeryüzüne indirdi. Havva’yı onun sol eğesinden yaratıp ikisinden bütün insanlar geldi. İkinci baba Nuh aleyhisselam idi.

Anne ile babadan kardeşler geldiler. Her kim bu dediğimiz gibi inanmazsa insanlar başka türlü yaratıldı derse kâfirdir. Çünkü bunu Kur’an böyle haber veriyor.

3- Dinen kardeşler; üçüncü dinen kardeşler şudur ki; hep birbirlerine kardeştir millet hep birdir, ayrı gayrı yoktur. Ayet söyler:

اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ

 “Muhakkak ki mü’minler kardeştir.”[1]

Müslümanlıkta millet-kavim ayırmak yoktur. Hangi milletten olursa olsun ister Arab, ister Türk, ister Kürt hangi milletten olur ise Kitap, Kur’an, sünnet-i Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem üzere olanlar hep kardeşlerdir. Bunları ayırmak küfürdür.

4- İntisaben kardeşler; Dördüncü intisaben kardeşler şudur ki; tarikat alanlar bunların başı Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimizdir. Cebrail aleyhisselam Cenâb-ı Hakk'tan intisap edip Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemde Cebrail aleyhisselamdan intisap etmiştir. Onun ustazı Cebrail aleyhisselamdır. Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellemden İmamı Ali'ye, ondan imam Hüseyin, ondan öbürüne derken şimdiki hazırdaki şeyhe geldi. Böylece Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimize varır. Büyük baba odur.

يَا عَلِىُّ اَنَا وَاَنْتَ اَبـُو هٰذِهِ الْاُمَّةِ

“Ya Ali sen ve Ben bu ümmete babayız”[2] dediği budur.

Böylece müntesib olanlar has evladıdırlar. Yazıklar olsun bunu inkâr edenlere ve bundan mahrum kalanlara.

5- Va'den ve akden kardeşler; Allah için sözleşerek kardeş olmak. Akden kardeşlerdir ki mü’minler birbiriyle kardeş olurlar. Hatta birbirimizin mirasını alalım yani biri ölür ise o biri miras alır idi.

İmamı Âzam'a göre radıyallahu anhu başka nesebden gelen mirasçısı var ise alamaz, yoksa miras alır demiştir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hazretleri de birçok kimseleri kardeş etmiştir. Müslümanlar böyle ahret kardeşi olurlar. Mü’min olan kimse bu beşine dâhil olmalıdır. Yazıklar olsun yalnız kalanlara.

 


[1] Hucurat 49/10.

[2] Şerh ve Tercüme-i Delaili Abdulkadiri Geylâni s.285 (Osmanlıca baskı). Rumuzu’t-Tevhid s.25 (Osmanlıca baskı). Rağib el-İsfehani, el-Müfredat s.7 (Beyrut)

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>