canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

HUZUR VE RABITA - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

HUZUR VE RABITA

 

 

Kalbte nuru ilahi açılmak, feyzi ilahi dolmak ancak huzur ile ve rabıta ile edilen zikirden hâsıl olur.

Asıl rabıta üçtür, İstiğfarı şerif edilirken, salâvatı şerif edilirken, tevhidi şerif edilirken edilecek rabıta şunlardır:

Evvelâ üç ihlâs, bir Fatiha, iki rekât namazdan sonra okuyup tertip ve usulü üzerine başlanır.

Evvela tefekkür ve rabıta-i mevt; ölüm, kabir ve mahşer ve mizan ve sırat ve cehennem ve livâi’l-hamd, huzuru Nebi aleyhisselam ve eshabı evliya ve Murtaza Ali radıyallahu anhum ve piri tarikat ve sureti şeyh ve salâvatı şerif edilirken.

İkinci murakabe, tefekkür; Allahu Teâlâ, Nebi sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem, menba-i tarikat Aliyyü’l-Mürteza, piri tarikat Abdulkadir Geylâni radıyallahu anhuya, üstadı tarikat bunları derhatır eyleyip huzurda tevhide başlar ki yani لٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰه

Lailahe illallah manasında, ibadete müstahak ancak O’dur ve diğer manasında لٰا مَوْجُودَ اِلَّا اللّٰه ondan gayri mevcud yoktur. Kendini yok Rabb’ını var fikretmektir.

  Üçüncü mülâhaza-i feyzi ilâhî; Nebi aleyhisselama O’ndan Aliyyü’l-Mürtaza’ya, O’ndan sultan Abdulkadir’e ve O’ndan ustada ve O’ndan kendine mabeynde kapılar açılıp feyzi Muhammedî, çeşme misali aktığını mülâhaza etmektir.

  Feyzi ilahi; siyah renkte, berrak, feyzi Nebi; güneş, feyzi pir; cevher altın renkte, üstadından gelen feyzin rengi süt renginde olduğunu yakînen mülahaza eyleyip kalbine akıtmaktır. Her gün ruhunu bunlarla doyurmaktır.

Tasavvur, sureti şeyh vasıtasıyla Hakk’a vasıl olunur. Cenâb-ı Hakk’a vasıl olmaya sebep şeyhtır.

Bir kimse evvela fena fişşeyh olur. Sonrada fena firrasul olur. Evvela şeykhta fani olur. Sonra da Rasul’de fani olur sonrada Hakk’ta fani olur. Sonra fenafillâh olup kendi fani, Hak bakî olduğunu mülahaza ve fikretmektir.

Tevhidin manasında لٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰه  Lailahe illallah dedikte la mabuda illallah لٰا مَعْبُودَ اِلَّا اللَّه diğer manasında La mevcude illallah  

 لٰا مَوْجُودَ اِلَّا اللّٰه la maksude illallah لٰا مَقْصُودَ اِلَّا اللّٰه la murade illallah لٰا مُرَادَ اِلَّا اللّٰه böylece tefekkür etmeli. Sonra:

 اَىْ مَوْجُودٌ هُوَ لٰٓا اِلٰهَ غَيْرُهُ حَقُّ السَّابُ مُطَابِقُ الِّوَاقِعِ حَىٌّ مَنْ قَامَتِ بِهِ الْحَيَاتُ قَيُّومُ الْقٰٓائِمُ يَا قَرَارَ السَّمَاوَاتِ وَالْاَرْضُونَ وَمَا ف۪يهِمَا مِنَ الْخَلْقِ قَهَّارٌ صَاحِبُ الْقَهَّارِ الْعَظ۪يمِ الْبَالِغِ فِي النِّهَايَةِ     

 

Evvel bu ki Allahu Teâlâ’ya canı gönülden teveccüh ede beş dakika veya on dakika. İkinci seyyidina Muhammed sallallahu aleyhi veselleme beş veyahut on dakika. Üçüncü pire beş veyahut on dakika. Dördüncü ustaza beş veyahut on. Beşinci diğer pirlere beş veyahut on ve bunların nurları feyizleri yukarıda yazılıdır.

Rü’yeti Nebi sallallahu aleyhi vesellem; evvela mübarek gözleri, sonra mübarek yüzleri, sonra mübarek başı, sonra mübarek vücudu kalp gözüyle görülür.

Hadisi şerifte:

مَنْ رَأَن۪ي ف۪ي الْمَنَامِ فَقَدْ رَأَن۪ي فَاِنّ۪ي اَرَان۪ي مِنْ كُلِّ صُورَةٍ فَسَيَرْن۪ي فِي الْيَقْظَةِ      

Yani, “beni uyku halinde gören muhakkak gördü. Ben her surette görünürüm. Beni rü’yada gören uyanıklıkta da görecektir”[1] dediği buna işarettir ve uyanıklıkta görmüş gibidir dedi.

Mübarek başından sonra kuşaktan yukarısı görünür. Buda bir günde değildir. Belki o mübarek gözlerinden sonra mübarek vücudu tamam olması altı ay bir sene sürer. Tedrici, yani ağır ağır olur. Gözleri kapalı olarak mübarek vücudu şerifi ayan olur. Çalışan bulur. İsteyen muradını bulur.

            

Gönül hakka ermek ise muradın,

Edep ile erkândan ayrılma.

Şeriatla amel eyle sen hemen,

Ol iki cihan sultanından ayrılma.

 

Ayrılan izinden gider havaya,

Gönül kuşunu konduramaz yuvaya.

Zerre kadar meyil etme dünyaya,

Tarikatın burhanından ayrılma.

 

Piri tarikattır Sultanı Evliya,

Ayrılan izinden olur muraya,

Üstadın olsun canına bir maya,

Gece gündüz ondan ayrılma.

 

Bu yolda sermaye rabıta olur,

Huzuru teveccüh eden anı bulur,

Nuru Muhammed kazancın olur,

Deryasına dal da ondan ayrılma.

 

Bunu söyledi Muhammed Nadir,

Muradını versin halk eden Kadir,

Cümle âlemlerin mabudu odur,

Terk et gayriyi ondan ayrılma.

           Hacı Muhammed Bilal Nadir

 


[1] Ramuze’l-Ehadis c.2.s.421.1.2.3.4- C.Sağir muhtasarı c.3.s.355/3644(6:131/8688)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>