canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

BİD’AT - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

BİD’AT

 

Bid’at dediğimiz; bidati seyyieler dinimize, tarikatı Aliye ye ehli takvaya yakışmayan kötü bidati seyyielerdir. Bidati seyyie, sigara içmek başta gelir ve buna benzeyen bidatlerden arınması kurtulması lazım gelir. Yoksa bidatle devam edilen amellerine şeytanın karışacağına dair Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz Enes radıyallahu anhu tarafından rivayet olunan hadisi şerifte:

اِنَّ الْعَبْدَ اِذٰا عَمَلَ بِالْبِدْعَةِ خَلٰاهُ الشَّيْطَانُ وَاَلْـقٰي عَلَيْهِ الْخُشُوعَ وَالْـبُكٰٓاءُ

“muhakkak bir kul bid’atla amel işlese o kimseye şeytan müdahale eder ve o kimsenin ibadetine karışır ve o kimseye korku verir, evham verir ve o kimseyi ağlatır.”[1]

Şeytanın ağlatması neye benzer? Şeytandan gelen ağıt nasıl belli olur? Rahmani mi, Şeytani mi nasıl anlaşılır?

Şeytandan gelen ağıt; sesle olur, çocuk ağlaması gibi olur, o tarafa bu tarafa bükülerekten sesli ağlar.

Rahmani olan ağıtlar; kalbi, içi yanar, gözyaşı dökülür, sessiz olur, beyit halinde olmaz. Şeytani olanlar sesli o tarafa bu tarafa bükülerekten sesli olur, cenaze ağıtı gibi. Buna dair Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz Huzeyfe radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şeriflerinde:

بُكٰٓاءُ الْمُؤْمِنُ مِنْ قَلْبِه۪ وَبُكٰٓاءُ الْمُنَافِقِ مِنْ هَامَّتِه۪

“Mü’minin ağlaması kalbi iledir. Münafığın ağlaması baykuş gibidir”[2] deyi buyuruyor.

Baykuş o tarafa, bu tarafa başını bükerek öter, seslenir. Münafık da zikir ederek ağlar ise aynı onun gibi ses ile ağlar. Bunun sebebi bid’atla amel işlemesindendir.

Bid’at; elbisede, kıyafette, saçta, sakalda, bıyıkta, işlediği şeylerde ecnebilere benzetmektir. Her kim bunlardan sakınmadan Allahu Teâlâ’ya ibadet ve zikrullah ederse, şeytan o kimseyi tuzağına düşürür. Allah cümlemizi muhafaza etsin, âmin.

Bidati imamlarımız ikiye ayırmıştır: Bir, bid’ati seyyie. İki, bid’ati hasene. 

Birinci bidati seyyie; kötü bidatler, peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemin yapmadığı, dinimize yakışmayan ve zararlı bid’atlerdir. Bunlardan sigara başta gelir. Buna müptela olan kardeş bacılarımıza Allahım soğukluğunu versin, yerine muhabbetini versin. Bir an evvel kurtulması için hidayet etsin.

Çünkü onlarda bizim kardeş bacımız oluyor, onlara dua yapmamız lazım gelir. Bidati seyyieler dinimize yakışmayan bidatlerdir bunlardan sakınmak lazım.

İkinci bidati hasene; dine zarar vermeyenler, dinimize faydası olanlar. Mesela radyolar, her ne kadar bid’atse de bir vaazı çoğaltıp yayması var, bidati hasene.

Hoparlör, sesi uzaklara duyurucu, mevlit cemaatlerinde, âlim-ulema sohbetlerini uzaklara duyurucu yönleri var.

Yemek kaşıkları, temizlik için buna benzeyen dinimize, insanlara menfaatli olan bid’atlere bid’ati hasene demişlerdir. Bunları iyiye kullanmakta fayda olduğundan bidati hasene demişlerdir.

 


[1] Garaibü’l-Hadis Letaifü’l-Hikem s.66. Kenzü’l-Ummal c.1.s.221/1114 (Beyrut).

[2] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.245/10, Tabarani, el-Mu’cemu’s-Sağir c. 2, s. 41/745. Ebu Nuaym Hilyetü’l Evliya, c.6.s. 95 (Beyrut). Deylemi, el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.2.s.22/2140 (Beyrut).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>