canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

AHLAKİ ZEMİMELER HAKKINDA - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

AHLAKİ ZEMİMELER HAKKINDA

 

 

En fazla üstünde duracağımız, korktuklarımız, korkacağımız ahlaki zemime ki bunların her birisi bir bombaya benzer. Düştüğü yeri tahrib yani yok edici bombaya, bir mayına benzer. Dikkat etmeyenleri, üstüne basanları havaya uçurup yok eden bomba ve mayına benzer.

Kibir, ücub, riya, haset, tamah-dünya sevgisi ve şehvani arzular bunların misali bina yaparken temeline iyi bakılması lazım. Her birisi bir barut çuvalına benzeyen kötü huy, ahlakların hepsini arıtsan da bir tanesi kalsa mayına benzeyen bombaya ve barut çuvalına benzeyen kötü huy ahlaklar ne zaman bir kıvılcım dokunsa barut çuvallarının hepsini arıtsak bir tanesi kalsa yapılan binayı uçurup yok etmeye kâfi gelir.

Bu kötü huy, Allahın hoşlanmadığı ahlaki zemimelerden bir tanesi kalsa mayın gibi o ahlakında peşine gidip ne zaman üstüne basar ise mayın kuvveti, barut çuvalı, bomba, bunlar zahirde yapılan binaları havaya savurup binayı yok ettiği gibi Allahın hoşlanmadığı ahlaki zemimelerden birinin üstüne bassa yani birisine tabi olsa o amel, ibadetlerinin hepsini yok eder, bomba gibi olan kötü huy ahlaklarda, amelleri yok eder.

İslam âleminde hakiki din kardeş bacılarımıza lazım olan ayeti kerimeye uyup ayeti kerimenin emri mucibince birlik, biri birlerine yardımcı olup ahlaki zemimelerden bir, birbirlerimizi o tehlikelerden korumaya çalışmak.

Ayeti Kerime:

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَم۪يعًا وَلَا تَفَرَّقُواۖ

“Ey mü’minler Allahın dinine hep birlikte beraber çalışıp fırka fırkaya ayrılmayın tefrika çıkarmayın”[1]buyuruyor.

Diğer bir ayeti kerimede:

يَا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوٓا اِنْ تَنْصُرُوا اللّٰهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ اَقْدَامَكُمْ

Yani “ey Allah’a iman edenler! Sizler Allahın dinine sarılır yardım ederseniz Allah’ta sizlere yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar.”[2]

Cenâb-ı Hak yardım edeceğini vaat ediyor. Osmanlı devleti Kur’an’ın her emrine uydukları için ve şeriate tam uyduklarından dini mubinin altıyüz küsür sene meyvesini yemiştir. Neden? Din Allah’ın emirleri ve nehiyleridir. Şeriat, Allah’ın emri ve Rasulünün emirleri ve nehiyleridir. Bunlara uyarsanız din kardeş mü’min olanlarınız bir birlerinizi madden manen korur muhafaza ederseniz, Cenâb-ı Allah’ta sizlere yardım eder, İnşaallahu Teâlâ.

Ey din kardeş bacılarımız! Bu emir, nehiyleri bırakırda gece gündüz biri birinizin aleyhinde, gıybetinde, onların namuslarına göz diker, itikadınızı bozarsanız, Allah’ta sizden yardımını çeker.

Şimdi Allah’ın rıza yolunu bırakıp biri birinizin canına, malına, namusuna tecavüz azminde yürüyenler var. Din yolunda kardeşliği, namusunu, malını korumak vazifelerini bırakıp biri birlerine rabıta, kardeşlik hakkını bırakıp bir birlerine suizi zanlarla muhabbet yerine buğuzlar doldurulmuş.

 Allah için, hem Allahın dinine, hem İslam din kardeşlerinin her türlü yardımına koşmak lazım gelirken ne yazık ki bunların hepsini bırakıp, İslam görünüp, bir birlerine adavet buğuzlar doldurulmuş.

Cenâb-ı Hak Teâlâ hazretleri gıybet ve su-i zan hakkında ayeti kerimede:

يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَث۪يرًا مِنَ الظَّنِّۚ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضًاۜ

“ey iman edenler! Çok zandan ictinab edin-sakının çünkü zannın bazısı yanlış ve günahtır. Birbirinizin ayıplarından bahsetmeyin ve birbirinizin ayıplarınızı araştırmayın birbirinizi kişiflemeyin ve birbirlerinizi gıybet etmeyin”[3] buyuruyor.

Sen şu tarikattansın, ben bu tarikattanım deyip insanların zihnini, itikadını kafasını bozuyorlar. Sen şu fırkadansın, ben bu fırkadanım diyerek ayrım yapıyorlar insanları fırka fırkaya ayırıp parçalıyorlar. Din düşmanı olanlar, Kur’an’ımıza ve emirlerine ve Allahın emrine bağlanmış olan kardeş bacılarımızı parçalayıp biri birlerinin kalbine adavet sokuyorlar.

Bu dediklerimin hepsi böyle olanlara değildir. Sözümüz yanlış, bölücü fırkalara, ayırıcılaradır.

Bu zihniyette olup ta insanlara bölücülük, ayrımcılık yapıp fırkalara ayıranlar, ne anlıyorsunuz bu fiilinizden? İnsanları parça parçaya ayırtıp Allah’ın dinini parçalamanızda ki maksadınız nedir?

Dışarı devletlerin istekleri de budur. Onların keyfine çalışıp güzel vatanımızı, yurdumuzu onlara teslim edip maksadınız onların keyfine isteklerine çalışmak mı? Nerenin yararına, menfaatine çalışıyorsunuz? Zaten dış devletlerin istekleri de böyledir.

Göze görünmeyen düşmanımızdan biride şeytandır. Onun arzu, isteği, planı da böyledir Cenâb-ı Hak bize şeytanın bizler hakkında neler murad ettiğini bildirip şeytanın ne plan üzerinde durduğunu haber veriyor:                 

اِنَّمَا يُر۪يدُ الشَّيْطَانُ اَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَآءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللّٰهِ وَعَنِ الصَّلٰوةِۚ

“muhakkakki şeytan aranıza adavet buğuz yerleştirip rabıta bağlarınızı koparmayı İslam, Müslüman birliğini parçalayıp, dağıtmayı murad ediyor. içki ile kumar ile adavete düşürmeyi ve sizi Allahu Teâlâ'nın zikrinden ve namazdan alıkoymayı ister.”[4]

Çünkü iki üç mü’min bir araya gelseler, mel’un araya giremeyecektir. Onun için Müslümanların toplumunu dağıtmak için, evvela onların aralarına sebepler buldurup, birbirine rabıta bağlarını kırıp, sevgi, muhabbet yerine, birbirinin kalplerine adavet, buğz koymak, daha sonraki tuzağı da Allah’ın zikrinden ve namazdan alıkoymaktır.

Yani büyük düşmanınız olan, iki dünyanızı yıkıp yok eden şeytan ne düşünüyor, neyi murad ediyor?

Sizi kendi arzusuna, muradına kavuşturmak istiyor arzu muradını bu ayette Cenâb-ı Hak bildiriyor.

Din düşmanlarının isteği muradı da budur. Ehli iman İslam birlik olursa başarıya ulaşamazlar.

Nerede Allah’ın dinine, Kur’an’ına ve peygamberine tam inançlı, Allah’ın dinine bağlı, emrine son derece itaatli olursanız. Allah’ın yasakladığı nehyettiği haramdan, zinadan, içki, kumardan ayrılıp ve Allah Rasülüne emirlerine son derece sevgi, itaatle abdestli durarak namazlı olarak ve efdalü zikri fa’lemü ennehu la ilahe illallah, Allah, Allah zikirlerine ve sair istiğfar ve tövbelere bağlı olup çalışanların hepisini göremedikse bunlara Allah’ın nasıl yardım edip nusratını ulaştırdığını işittik.

Ayeti kerime daha önce geçmişti, tekrar yazalım:

يَا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوٓا اِنْ تَنْصُرُوا اللّٰهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ اَقْدَامَكُمْ

“ey Allah’a iman edenler! Siz Allah’a Allah’ın dinine hakkıyla çalışır yardım ederseniz Allah’ta size yardım eder.”[5] Düşmanların üzerine galip olacağınızı buyuruyor, ayaklarınızı kaydırmayıp sabit, kadim edeceğini haber veriyor

Türkiye’nin toplam hepisini kardeş bacı bilerek zamanında hepisinin namına konuşan sultan Muhammed Fatih hazretleri beyitinde ne söylemiş, din için gadapla söylediği beyitler:

 

İmtisalu cahidu fillah olmaktır niyetim    

Var gazaya hazaren bin rağbetim

Enbiyaya evliyaya istinadım vardır benim

Himmeti ricalullah ile ehli küfrü serteser kahreylemektir niyetim

 

Ehli küfrü yere çalmaktır niyetim diyor.

 

Enbiyaya istinadım var dediği peygamberlerin ruhaniyetleri kuvveti ile himmeti ricalullah dediği hayatta yaşayan yüksek evliyaların yardımı ile ehli küfrü yere serteser edip yere çalmaktır niyetim demektir.

 


[1] Ali İmran suresi 3/103

[2] Muhammed suresi 47/7

[3] Hucurat suresi 49/12

[4] Maide suresi 5/91

[5] Muhammed suresi 47/7

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>