canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Takva Bahsi Ve Tarikat Ehlini Aramak - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Takva Bahsi Ve Tarikat Ehlini Aramak

 

 

Beş Şaban-ı şerif 1965 senesi 20 Kasım günü gecesinde gördüğüm rü’ya:

Büyük bir toplantı oluyor. Büyük peygamberler ve ulemalar, evliyalar kendi babamda oluyor. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem ortada hep ayaktalar etrafında evliyalar, pirler. Daha sonra bütün halk bana bir kitap verdiler. Çok büyük idi. açtım, vaaz et dediler. Başta şu yazılı idi okudum.

 

اِتَّقُ اللّٰهَ وَلٰا تَكُنْ خٰٓائِنٌ

Allah’tan korkun ve hain olmayın.

 

Okudum düşündüm büyük enbiyalar, evliyalar, âlimler ve büyük cemaate karşı nasıl konuşayım derken bunların ruhlarına Fatiha dedim bende okudum onlarda okudular başladım.

 

اِتَّقُ اللّٰهَ

        Allahu Teâlâ’dan korkmaktır. Allah korkusu kalbi nurlandırır. Allah korkusu gözü ağlatır, yaşartır. Allah korkusu rızkı bolaldır. Allah korkusu her darlıktan kurtarır. Allah korkusu kalbi kemale erdirir. Allah korkusu aşkı muhabbeti artırır derken bende bir hal var idi ki sağıma soluma heyecanımdan düşecek gibi olup çok ateşli konuşurken uyandım.

Bu söylediklerime dair Kur’an-ı Kerim’in ayetleri gönlümden geçiyordu kabul ettiler. Şimdi gönlümden geçen ayetleri sırası ile yazacağım inşaallahuteâlâ. Sure-i tevbe ayet 119. tarikat ve şeyh lazım emri ilahi.

 يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِق۪ينَ

“ey mü’minler Allah’tan korkunuz ve sadıklar ile beraber olunuz.”[1]

Bu sadıklar kimlerdir? Cevap: şeriat ve tarikat ile doğru çalışan şeyhlardır çünkü şeriatsız tarikat olmaz tarikatsız şeriat olmaz.

Şeriat siyeç ve surdur. Tarikat içinde bahçedir. Şeriat olmaz ise tarikat bahçesini şeytan mahveder. Şeriat ve tarikatla amel eden, Rasululullahın izinden gider.

Bu ayeti kerimede evvela iman etmeyi sonra Allah’tan korkmayı emir sonra da sadıklar doğrular ile beraber olun deyi buyuruyor.

Şeriat ile amel tarikatla süluk etmeyenler sadıklardan olamaz. Ancak şeriatı, tarikatı beraber edenler sadıklardan olurlar. Bunların başı da doğru olan şeyhlardır.

İşte Cenâb-ı Hak Teâlâ bunlarla beraber olunuz diyor. Bundan sonraki ayetlerde daha iyi anlarsınız inşaallahuteâlâ.

Tarikatta şeyhı bulup beraber çalışmak emri, sure-i Maide ayet 35:

   يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَابْتَغُوٓا اِلَيْهِ الْوَس۪يلَةَ وَجَاهِدُوا ف۪ي سَب۪يلِه۪ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

 

“ey Mü’minler Allah’tan korkunuz. O Hak Celle ve Ala hazretlerine yakınlık için vesile arayınız ve onunla da mücahede yolunda çalışınız ki felah bulasınız ve olasınız.”[2]

Bu ayeti kerimede ey Allah’a iman edenler ve mü’minler, Allahu Teâlâ’ya takva ile amel ediniz ve Allahu Teâlâ’ya yakîn ve vasıl olmak, ona kavuşmak için vesile vasıta çareler arayınız ki ona yakınlık edesiniz.

Ona vesile tarikatla süluk edenler olur. O zatı ara bul ki sen Hakk’a kavuşasın. Bu sözlerin tasdikine ayeti kerimenin sonuna

وَجَاهِدُوا ف۪ي سَب۪يلِه۪

Ayeti söyler. Bu ayette وَجَاهِدُوا Allah yolunda mücahede ediniz. Mücahede nefsinle mücahededir. Rasulü Ekrem efendimiz buyuruyor ki

اَلْمُجَاهَدَةُ يُورِثُ الْمُشَاهَدَةِ

“nefsinle mücahede Rabb’ınla görgü getirir.” yine hadisi şerifte:

رَجَعْنَا مِنْ جِهَادِ الْاَصْغَرِ اِلَى الْجِهَادِ الْاَكْبَرِ

“Küçük muharebeden büyük muharebeye döndük”[3] demektir. Ya Rasulallah bu harpten evimize geldik daha büyük harb nerededir? Deyince “evimizde nefsimizle edeceğimiz harp bu harpten büyüktür” buyurmuştur. İşte bak ayet ne diyor.

لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Siz imandan sonra şeriatın takva yoluyla amel ederseniz ve tarikat erenlerini arar bulur onunla beraber mücahede-i nefisle Hak yolunda çalışırsanız “her korkularınızdan kurtulur umduklarınıza erer iflah olursunuz”[4]deyi buyurdu.


[1] Tevbe suresi 9/119

[2] Maide suresi 5/35

[3] Gunyetü’t-Talibin c.1.s.155 (Osmanlıca baskı)-c.1.s.143(Beyrut), İmamı Suyuti ed-Dürerü’l-Mensûre s.125/245. Hatibi Bağdadi tarihi Bağdadi c.13.s.523/7345(Beyrut), Camiu’s-Sağir c.4.s.511/6107.

[4] Maide suresi 5/35

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>