canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

MESCİDLERDE, CAMİLERDE ZİKRULLAHI MEN EDENLER - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

MESCİDLERDE, CAMİLERDE ZİKRULLAHI MEN EDENLER

 

Bak Allahu Teâlâ bunlar için ne diyor. Sure-i bakara ayet 114:   

وَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللّٰهِ اَنْ يُذْكَرَ ف۪يهَا اسْمُهُ وَسَعٰى ف۪ي خَرَابِهَاۜ اُو۬لٰٓئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ اَنْ يَدْخُلُوهَآ اِلَّا خَآئِف۪ينَۜ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْاٰخِرَةِ عَذَابٌ عَظ۪يمٌ

“Allah’ın camilerinde O’nun isminin zikrolunmasına zikrullaha mani olandan zalim kim olabilir. O camiyi öylelikle harab eden zalimdir. Hâlbuki camilere girdiklerinde korkarak girmeleri lazım idi. içinde de korkmaları lazım idi. bunlara dünyada sıkıntı ahrette büyük azabı azıym vardır”[1] deyi buyurmuştur.

Bu ayeti kerimeye dikkatle bakmalı ne dediğini iyi düşünmelidir. Camilerde Allah’ın zikrini men edenler camiye girenlerden olduğu “korkarak girmeleri lazım idi” dediğinden belli oldu ki bunlar bazı okumuş olanlar ki hiç Allahu Teâlâ’dan korkmadan ve sakınmadan camide zikredilmez etmeyiniz diye emreder. Acaba Allahu Teâlâ bu söylediğimden razı değil mi diye hiç düşünmez.

Allahu Teâlâ’nın zikrini edenleri tekdir etmekte hiç Allah’tan korkmaz. Camide elini kolunu sallayarak girerken çıkarken içinde iken kendinde hiç korku ve saygı görülmez. Sözü serbest söyler.

Bunlar Allah diyorlar, Allah ile bunların arasından haberin var mı?  Ben bu sözü söylüyorum amma Allahu Teâlâ dinliyor, semi’ sıfatıyla işiticidir. Bu kuluna dediklerime ğadablanırsa diye korkmaz.

Hâlbuki Allahu Teâlâ’nın yanında hakkıyla Allah’ı zikreden biçare olsun bir zakir yetmiş tane abid ve âlim olup Allahu Teâlâ’yı zikretmeyenlerden efdaldır ve hayırlıdır ve makbuldür. Bunun için korkmak lazımdır.        

Allahu Teâlâ hadisi kudside buyuruyor ki “ehli zikir olanlar benim ehlimdir. Her kim onlara dokunursa ben ona arslan yavrusunun için nasıl ğadablanırsa bende öyle ğadablanırım” deyi buyurmuştur. İyi hocalar bilirler ve kabul ederler.

Bu kötü hocalar kitabın yukarısında vesile arayınız hakka vasıl olmak için emri ilahiyeyi aramazlar. Yalınız başına yola gitmek imkânsızdır. Onu da bilmezler ve aramazlar.

Müzekkinnüfus kitabında der ki

مَنْ لَمْ يَكُنْ شَيْخَهُ لَهُ فَلَا دِينَ لَهُ مَنْ لَمْ يَكُنْ شَيْخَهُ فَشَيْخَهُ شَيْطَانٌ

“kimin şeyhı yok ise onun dini tamam değildir. Kimi şeyhı yok ise onun şeyhı şeytandır.”

Şeyh arayanlar şeriatı düzgün olanları aramalıdır ve tarikatı tamam olmalıdır çünkü şeriatsız tarikat olmaz. Tarikatsızda şeriat olmaz.

Zahir batınsız olmaz, batın zahirsiz olmaz. Zahir batın hepsi Allahu Teâlâ’nındır. Batın ne imiş diyenlere bak Allahu Teâlâ ne diyor:

هُوَ الْاَوَّلُ وَالْاٰخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُۚ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَل۪يمٌ     

Yani “o Allahu Teâlâ evvel, ahir, zahir, batın hep O’nundur ve odur.” [2]

Zahir şeriattır, batın tarikattır. Nasıl ki amelsiz iman makbul değildir ve imansız amelde makbul değildir.

İmamı Malik hazretleri

مَنْ تَفَقَّهُ وَلَمْ يَتَصَوَّفْ فَقَدْ تَفَسَّقُ، وَمَنْ تَصَوَّفُ وَلَمْ يَتَفَقَّهْ فَقَدْ تَزَنْدَقُ وَمَنْ جَمَعَ بَيْنَهُمَا فَقَدْ تَحَقَّقُ

“şeriata kulak asmayıp tarikata gidenler zındık olur ve tarikata kulak asmayıp öyle şeriatta kalan fasık olur.” deyi buyurmuştur.

Hem şeriat hem tarikatla giden Rasulullahın izindedir bunu inkâr eden hocalar münafıktır. Tarikatta çok zikrullah etmek var, bu kadar zikretmek nedir? Derler. Dervişleri taan eder, kınarlar. Bak hadisi şerifte ne diyor dikkat et:

Ebu Hureyre radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerifte rasulullah sallallahu aleyhi vesellem buyuruyor ki:

مَنْ اَكْثَرَ ذِكْرَ اللّٰهِ فَقَدْ بَرِئَ مِنَ النِّفَاقِ

“her kim zikrullahı çok ederse münafıklıktan beri olur kurtulur”[3] deyi buyurmuştur.

Bu hocalar ne zikrullah meclisine girerler, ne ederler, edenleri de sevmezler. Şimdi münafık oldukları bu hadisi şerifle bilindi. Ehli zikri gördüklerinde bir düşman görmüş gibi olurlar. Bunlar münafıkların, zalim zenginlerin sözlerine bakarlar. Onlar dervişlerin aleyhinde olurlar. Onları tasdik ederler. Dervişleri yalancı ederler. Yukarıda hadisi şerifte nefislerini bezlederler deyi buyurduğu budur. Bunların cehennemde ki hallerini rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem şöyle buyuruyor:  

يُؤْت۪ى بِالْعُلَمٰٓاءِ السُّوءِ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ فَيُقْذَفُونَ ف۪ي نَارِ جَهَنَّمَ فَيَدُورُ اَحَدُهُمْ ف۪ي جَهَنَّمِ بِقَصَبِه۪ كَمَا يَدُورُ الْحِمَارُ بِالرَّحَى فَيُقَالُ لَهُ يَا وَيْلَكَ بِكَ اِهْتَدَيْنَا فَمَا بَالُكَ قَالَ اِنّ۪ي كُنْتُ اُخَالِفُ مَا كُنْتُ اَنْهَاكُمْ  

Ebu Ümame radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerifte rasulullah sallallahu aleyhi vesellem buyuruyor ki: “bu kötü âlimleri getirirler kıyamet gününde cehenneme koyarlar. Orada her biri dönmeye başlar. Süt sağanın sütünün sesi gibi vızıltı yaparaktan eşeğin değirmen çekerken dönmesi gibi dönerler. Onun dünyada kendine uyanlar derler ki vay sana ne oldu biz sana uymuş idik şimdi bu halın neden oldu? Derler. Derki ben muhalefette bulundum sizin ve iyi kimselerin gittiği yola muhalif idim. Hâlbuki sizin yapmanızı yasak eder onları yapardım der”[4] deyi buyurmuştur.  

Bunlar hal ehli olan dervişlerin bağırmalarına, haykırmalarına çok kızarlar. Hâlbuki bu haldir. Zikir halı, aşk halı, ittihad bir haldir söylemekle anlaşılmaz. Bu halı çeken bilir.

Bu kötü âlimler ulemai sûi diyor efendimiz. Allahu Teâlâ bizleri korusun. Maneviyat bir denizdir, dışına çıkan balık helak olur.

Evliyanın maneviyatı içinde mürid balık gibidir, çıkan mahvolur. Bu İslamiyet’i tutup duran ve kuvvet veren kerameti evliyadır.

Türk’ün süngüsüne dayanılmaz dedikleri askerin içinde maneviyat sahibi olanların kerametidir. Maneviyat sahibi olanlar başkalarını da keramete erdirir.

Peygamberlerin, evliyaların ruhaniyetleri sıkılmış (darda kalmış bunalmış) iman sahiplerine yetişir. Sağ olan velilerin maneviyat sahipleri bunlarında yardımlarına yetişirler. Bu kötü hocalar bunlara kıymet vermezler. Halkada böyle öğretirler.

İşte yakînleri zayıf olur, her şeye inanmazlar. Bunları peygamber efendimiz din için her şeyden büyük tehlike görmüş. Bunların hakkında şiddetli hadisi şerifler söylemiştir. Fakat bunlar bu hadisi şerifleri milleti İslam’a söylemezler.

 


[1] Bakara suresi 2/114

[2] Hadid suresi 57/3

[3] Taberani, el-Mu’cemu’l-Evsat, c. 7, s. 86/6931, Deylemi, el-Firdevsü bi Me’suru’l Hıtab, c. 3, s. 564/5768 (Beyrut), C. Sağir Muhtasarı, c. 3, s. 338.

[4] Levamiu’l-Ukul şerhu Ramuze’l-Ehadis c.5.s.298–299

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>