canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

CENÂB-I HAKK’IN EVLİYALARI - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

CENÂB-I HAKK’IN EVLİYALARI

 

Sure-i Yunus ayet 62:                    

اَلَآ اِنَّ اَوْلِيَآءَ اللّٰهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَۚ        

Tefsirde olduğu gibi: yani “Allahu Azıymuşşanın evliyalarına hiç korku ve keder yoktur.”[1]

 اَلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَكَانُوا يَتَّقُونَۜ

Yani “Allahu Teâlâ’nın evliyaları Allah’tan gelen her şeye inanırlar ve sakınması lazım gelen her şeyden sakınırlar.”[2]

لَهُمُ الْبُشْرٰى فِي الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَفِي الْاٰخِرَةِۜ لَا تَبْد۪يلَ لِكَلِمَاتِ اللّٰهِۜ ذٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظ۪يمُۜ

Yani “onlar için dünyada sağ iken müjdeler gelir ve ahirette de gelir. Bu Allahu Teâlâ’nın vaadıdır. Onda yalan yoktur. Bu müjde büyük kurtuluştur”[3] deyi Allahu Teâlâ buyuruyor.

Ne yazık ki bu müjdeyi dünyada almanın yolunu, usul ve erkânını bilemeyenler ve hatta bu müjdenin ne olduğunu bilemeyenler var. Aksine inkâr edenler var.

İşte bu üç ayeti kerimede Allahu Teâlâ evliyalarına dünyada iken vereceği ihsanı ilahiyesini haber veriyor.

Yani benim vereceğim dereceler, yalınız ahirette değildir. Oraya mahsustur sanmayın. Ahirette vereceklerimi bu dünyada da sağ iken veriyorum evliyalarıma diyor.

Bu müjde nedir? Kurbiyeti ilahiyedir. Şeriatla amel, tarikatla sülûk edenlere, hakikat sırrına erenlere marifetullah verir, arifi billâh olur.

Şeriat, tarikat, hakikat, marifet ve çok zikrullah etmek, çok namaz kılmak Rasulüllahın gittiği yoldur. Gecegündüz devam ettiğidir.

Birde cömert, hayrat sahibi; yedirir, içirir, giydirir olmaktır. Bunların biri noksan olsa yani amelinde bunların biri noksan olsa bu müjdeyi alamaz. Kurbiyeti ilahiyeyi bulamaz.

Allahu Teâlâ has kullarına bunları yaptırır. İtikad ettirir. Sevmediklerine de bunları inkâr ettirir. Tarikatı, hakikati ve yukarıda saydıklarımızı şeytan kendine zor gösterir. Allahu Teâlâ kendine şeytanı havale eder.

 


[1] Yunus suresi 10/62

[2] Yunus suresi 10/63

[3] Yunus suresi 10/64

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>