canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ŞEYTANIN İHDAS ETTİĞİ TÜTÜN İÇME BAHSİ - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

ŞEYTANIN İHDAS ETTİĞİ TÜTÜN İÇME BAHSİ

 

İşte şeytan bu insanları zikrullahtan geri koymak için ne bid’atler ihdas etmiştir.

Bid’atların başında tütün içmek gelir. Birincisi büyük bid’attır, ikincisi israftır, üçüncüsü şeytan amelidir. Bu tütünü Rasulü Ekrem sallallahu Teâlâ aleyhi ve sellem içmemiştir. Ashaplar içmemiştir, evliyaullah içmemiştir. Hadis-i Şerifte:

طَيِّبُوا اَفْوٰاهَكُمْ فَاِنَّ اَفْوٰاهَكُمْ طَر۪يقُ الْقُرْآنْ

“ağzınızı temiz tutunuz ki ağzınız Kur’an yoludur”[1] diye buyurmuştur. Bunun için büyük bid’attır. Hem de bid’at-ı seyyiedir. Kenzü’l – İrfan kitabında hadis-i şerif:

كُلُّ بِدْعَةٍ حَرَام ٌ اِلَّا عِبَادَةً

Yani “her bid’at haramdır, yalnız ibadette değildir”[2] yani ibadette olan bid’atler haram değildir.

Tütün içenleri hoş görmelidir, iyi konuşmalıdır. Tütün bid’at-ı seyyiedir. Hadis-i Şerif:

اَهْلُ الْبِدَعِ كِلاَبُ اَهْلِ النَّارِ

Yani “bid’at ehli cehennem ehlinin köpekleridir”[3] deyi buyurdu. İslam âleminde bu tütün içmeye müptela olan bizim kardeşlerimizi Cenâb-ı Hak kurtarsın, soğukluk versin âmin!

İkinci israf hakkında A’raf suresi, 31. Ayet:

كُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُواۚ اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِف۪ينَ۟

Yani, “yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz. Allahu Teâlâ israf edenleri sevmez” deyi buyurmuştur.

Çok iyi derinden düşünelim, Allahu Teâlâ israf edenleri sevmez diye buyurmuştur. Allahu Teâlâ’nın hoşuna gitmedikten ve sevmedikten sonra, sen hacı ol, hoca ol, müftü ol, müderris ol, şeyh ol, Allahu Teâlâ seni sevmedikten sonra senin fiilin O’nun hoşuna gelmedikten sonra senin vücudun kaç para eder.

 

Allah dostlarından zatın biri buyuruyor ki

 

Veli olmaz kişi taşlanmayınca

Dünya endişesinden kalb boşlanmayınca

İbadet çokluğuna itibar yoktur

Kulundan Halık’ı hoşlanmayınca

 

Dışımızın lekesini su ile yıkayıp temize çıkartmak, içimizin lekesini tevbe istiğfar zikrullah ile temize çıkartmak lazım ki Allahu Teâlâ’nın hoşuna gitsin. Halk dışımıza bakar Hak içimize bakar. Bizler ehli takva hem içimizi hem dışımızı temizlememiz gerekir. Amellerimizi ihlâsa getirelim ki Rabbımızın hoşuna gitsin yapılan ameller.

Allah’ın hoşuna gelmeyen israf olan, bid’at olan tütünü içersin, ağzın pis kokuyor, vücudun pis kokuyor.

Cenâb-ı Allahu Teâlâ melekler yaratmıştır. Onların gıdaları bizim ağzımızdan çıkan zikrullah ve Kur’an nurudur. Namazda ağzımızın önünde rükûda, secdede dönerler, gıdalarını alırlar. Ağzımız da pis koku olunca, kaçarlar.

Rasulü Ekrem Efendimiz davetlerde soğan, sarımsak yerdi. Başka zaman yemezdi. Başka zaman niçin yemediğini sordular melekler ile konuşurken ağzımın kokusundan melekler kaçıyorlar derdi.

O’nun yanından kaçan melekler bu pis kokudan senden kaçmazlar mı? Varsın melekler de kaçsın dersen melekler duana âmin demezler ise duan kabul olmaz. Sen gıdasını vermez isen onlar da âmin demezler.

Bir kere de düşünelim; Allahu Teâlâ bir kimseyi sevmez ise melekler de sevmez ise halin ne olur? Allahu Teâlâ nurdur. Temiz, nur olmayan nura kavuşamaz. Pis ile nur bir arada olamaz.

Tütünün üçüncü şeytan işi olduğuna dair ayet-i kerime: (İsra suresi ayet–27)

وَلَا تُبَذِّرْ تَبْذ۪يرًا ﴿﴾ اِنَّ الْمُبَذِّر۪ينَ كَانُوٓا اِخْوَانَ الشَّيَاط۪ينِۜ

Yani “malını israf edip, boş yere sarf eden müsrifler, şeytanın kardeşleridir.”[4]

Şeytan zikrullahtan avare etmek için en büyük tuzaklarından biri de tütün içmektir. Bunu içerken kimse Allah zikrini yapamaz. Böylece Allah’tan avare eder. Bitince birini daha yak der zikrullahtan avare eder, geri koyar. Tiryakiler bir araya gelince bir baştan hepsi yakarlar. Allah zikri nerede kalır! Şeytanın istediği de budur.

 Ayet-i Kerime’de:(Maide suresi ayet–91)

وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللّٰهِ

Yani “sizi zikirden ayırır, şaşırır, unutturur”[5] dediği budur.

Günlerinizi, gecelerinizi hele bir sigara yak diye boşa geçirir. Allahu Teâlâ’dan pis koku ile uzaklaştırır. Allahu Teâlâ nurdur, temizdir, pis kokuyu sevmez. Kendine yakın etmez.

Âlimim dersin, şeyhım dersin, dervişim dersin, hocayım dersin üleş gibi kokarsın. Allahu Teâlâ’ya yakınlık, evliyalık iddiasında bulunursun. Allah, evliyayı temiz kabul eder. Şeytanın evliyasını şeytana verir. Alana yeter.

Âlimler, şeyhlar, hocalar, bid’at olan sigarayı içerse cahillerde bizden mi öğrensin diye sigarayı içip serbestlik bırakıyorsunuz? Ya o cahiller bilmiyordu sizler şeyhlık, âlimlik, ulema, hocalıklardan bahsediyordunuz cahiller bilmiyorlardı siz bile bile bu cahilleri alıştırdınız diye Allah sorguya çekerse cevabınız nedir acaba! Nasıl cevap vereceksiniz? İnsafa gelin kardeşim! Bid’atlerden kurtulun, sünneti Rasulullaha yapışalım ki cahillere bir örnek olalım.

Hadis-i Şerif: Hafız Zeyneddin tarafından Mısır uleması bunu kabul etmişler. İbn Mes’ud radiyallahu anhudan rivayet edilmiştir:

نَهٰى رَسُولُ اللّٰهِ عَنْ كُلِّ مُسْكِرٍ وَمُفْتِرٍ

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem nehy eder müskirden. Yani sarhoşluk verenlerden bir de müfterden.”[6]

Müfter tütün gibi şeylerdir. İçince yüzü kızartır, kerih kokulu olur, kafayı bulandırır, vücuda gevşeklik verir.

İşte bunların hepsi tütünde mevcuttur. Senin helal ekmeğini doyduktan sonra çok yer isen, haram oluyor da, hiçbir faydası olmayan gereksiz yere malını ateşe yakmak haram olmaz mı?

Bir kimse fücceten dağda ölmüştü. Doktor yarmış, akciğeri simsiyah olduğunu gören köylüler sormuşlar; Bunun akciğeri neden karadır diye sormuşlar. Doktor, tütün içermiş, tütün içenlerin ciğerleri böyle kara olur demiş. Bütün islenmiş, kara kurum olduğunu söylediler. Vesselamu ala menittebea’l-Hüda.

Cenâb-ı Hak bütün İslam kardeş, bacılarımızı her türlü nefsin, şeytanın fesatlarından koruyup, muhafaza eyleyip içimizi, dışımızı nurlandırıp, temiz kalp ile huzura gidenlerden eylesin Habibinin hürmetine, âmin.

 Şimdi burada ne anlaşıldı, söyleyeceğimiz kelamlar; ben âlim-ulema sınıfındanım, ben hocayım, ilmim var diyenlere soruyorum, sünneti Rasulallaha yani Rasulullahın sünnetlerine Allah’ın ayetlerini hepsini cahillere öğrettiniz mi? Cahiller kimden öğrenecek? Bu kıymetli sünnet ve ayetlerin hükümünün arasına tütün içmeyide alıştıralım böyle daha iyi münasip mi diyorsunuz? Bid’atleride alıştırırp aşılıyalım mı? Böyle daha uygundur mu diyorsunuz? Bu bid’atleri hem sizler yapıp hemde halka, cahillere öğretelim daha iyi münasip mi diyorsunuz?

Ya bu sözlerinizden, bu kötü bid’atlerinizden Allah rasulullah hoşlanmaz gücenir ise acaba yakayı nasıl kurtarabileceksiniz? Düşünün kardeşim düşünün, tekrar tekrar düşününde insafa gelin. Önce okumuş olup şeyhlık yapanlar, imamlık yapanlar, halka bir örnek değil misiniz? Cahillerimiz dinini, diyanetini, takvayı, ihlâsını kimlerden öğrensinler? Cevap verin, tütün hakkında ayet yoktur diyorsunuz, cahillere serbestlik vermeye sebep oluyorsunuz. Bid’atle yapılan amellere şeytan karışacağına hadisi şerifler vardır, kaynaklarıyla kitaplarımızda bu konular geçmiştir, yazılmıştır.  


[1] Ramuze’l-Ehadis, c. 2, s. 314/4. Münavi Feyzü’l-Kadir c.4.s.284 (Mısır)

[2] Kenzü’l-İrfan bin bir hadis s.126/810 (Osmanlıca baskı)

[3] Ramuze’l-Ehadis, c. 1, s. 155/4.

[4] İsra suresi 17/27

[5] Maide suresi 5/91

[6] Süneni Beyhakiyyu’l-Kübra c.8.s.296/17172 (Mekke), Süneni Ebu Davud c.3.s.329/3686, Müsnedi Ahmed c.6.s.309/26677 (Mısır), Münavi Feyzu’l-Kadir c.6.s.338 (Mısır) Rudani Cem’u’l-Fevaid c.3.s.104/5604

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>