canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

AŞİKÂRA CEHRİ ZİKRULLAH - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

AŞİKÂRA CEHRİ ZİKRULLAH

 

Hac nedir deyi sormuşlar. Zikrullahı ikamedir deyi buyurmuş. Hazreti Aişe-i Sıddıka radıyallahu anha validemiz buyurdu. Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem buyurdu ki

اِنَّمَا جُعِلَ الطَّوَافُ بِالْبَيْتِ وَالسَّعْىِ بَيْنَ الصَّفَا وَالْمَرْوَةِ وَرَمِى الْحِجَارَ لِاِقَامَةِ ذِكْرُاللّٰهِ لَا لِغَيْرِهِ

“beytullahı tavaf ve safa ile Merve arasında say’ etmek ve şeytan taşlamak zikrullahı ikame etmek içindir, başka bir şey için değildir”[1] deyi buyurmuştur.

Dikkatle bak ne anladın? Yani zikrullahı Müslümanlara öğretmektir, alıştırmaktır. Askere gidi iki sene harb usulünü öğrettikleri gibi. Sende hacca gidip zikrullahı sende gör de öğren demektir.

Beyti şerifin etrafında kadın erkek yüksek ses ile zikrullah ediyorlar. Gece gündüz durmayıp bir dakika bile boş, sessiz zaman bulamazsın. Bunu gör. Safa ile Merve arasında koşmaklar, zikrullah sesleri gürül gürül devam ediyor, görüyorsun. Şeytanı taşlarken Müslümanlar inil inil zikrullah ettiklerini görüyorsun.

Arafat’ta, meş’arı’l-Haramda zikrullah hususi yapılır. Rasulullahın zikrettiği yer var orada zikrullah etmeden geçilmez. Sen hacısın bazı hacılar memlekete geldikten sonra zikrullah nerde kaldı zikir meclislerine yakın olmuyor bile. Orada gördüğü gezdiği ne işe yaradı. Asıl buraya geldikten sonra nefsinle harb her gün hazırdır. Küçük muharebeden büyük muharebeye döndük dediği budur.

Sen hacca gittin ne öğrendin? Yalınız isim değişmek değildir. Buraya gelince orada gördüğün gibi burada da yapman lazımdır. Hac zikrullahı ikame içindir diyor. Belki de sen zikrullahın aleyhine geçiyorsun? Allah muhafaza etsin.

Rasulullah efendimize sormuşlar cehri aşikâre zikrullah nedir? Hac neden ibarettir?

عَجْ وَ ثَجْ

Ac ve sec deyi buyurmuştur. Ac nedir? sec nedir? Deyince ac, beytullahta sesle aşikâre cehri zikrullahtır. Sec, kurbanın kanını çağladıp akıtmaktır. Yine buyuruyor ki Cebrail aleyhisselam dedi ki:

   يَا مُحَمَّدٌ كُنْ عَجَّاجًا ثَجَّاجًا

‘Ya Muhammed! Kün accâcen seccâcen’ dediği “Ya Muhammed inleyici ve çağlayıcı ol”[2] demektir.

“Dereler gibi çağladım, kayalar gibi inledim” derler, sesle zikirdir.

وَاَنْزَلْنَا مِنَ الْمُعْصِرَاتِ مَآءً ثَجَّاجًاۙ

Ayeti kerimesi budur. “bulutlardan şiddetle yağan”[3] derelerden çağlayıp akar aşikâre cehri zikre delildir. 

مَآءً ثَجَّاجًاۙ

Cehren zikrullah caiz olduğuna delildir. Çağlamaktır. Yani 

مَآءً ثَجَّاجًاۙ

Akarsuyun çağlamasıdır, çağlamaktır. Cehri zikre delil ayeti kerime sure-i bakara ayet 200:

 فَإِذَا قَضَيْتُمْ مَنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُااللّٰهَ كَذِكْرِكُمْ اَبٰٓاءَكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا

Manası: “menasıkı haccı bitirdikten sonra babalarınızı nasıl zikrederseniz Allahu Teâlâ’yıda öyle zikrediniz veyahut daha ziyade şiddetli zikrediniz.”[4]

Bu ayet zikrullahın cehren ve şiddetli yapılmasına emri ilahidir. Tefsir sahibi diyor ki bundan zikrullah aşikâre olamayacağını söyleyenlerin sözü boştur.

Şeriat, din aşikâredir. Zikrullahta emri ilahidir, şer’ıdir, aşikârdır. Bir kısım serserilerin zikrullah yapılan yeri kazıyıp atmalı dedikleri sahtekârlıktır. Bu ayetlere göre mel’undurlar çünkü ayetlere muhaliftirler.

Şimdi geride yazacağım bunu meydana koyar. Ehlisünnet itikadına göre camiler üç şey için yapılır. Biri namaz, biri zikrullah, birde ders okutmak neresi kazılacaktır. Bunların sözüne bakmayınız.

Camilerde hem namaz hem zikrullah edilmesini emrettiği ayet, sure-i Nur’da ayet 36:

ف۪ي بُيُوتٍ اَذِنَ اللّٰهُ اَنْ تُرْفَعَ وَيُذْكَرَ ف۪يهَا اسْمُهُۙ يُسَبِّحُ لَهُ ف۪يهَا بِالْغُدُوِّ وَالْاٰصَالِۙ

 

   Buyuruyor ki “Allahu Teâlâ evlerde, yapılarda, mescidlerde Allahu Teâlâ’nın isminin zikrullah edilmesine ve yükseltmesine ve akşam sabah tesbih edilmesine izin verdi.”[5] Kim mani olursa mel’undur.

Hoca, eğer inad edersen artık yeter. Bu kadar hadisler ayetler yazdım daha da yazacağım inşaallahu Teâlâ. Artık Allahu Teâlâ’dan kork dinin imanın gider ٰkâfir, olursun. İsbatsız şahidsiz kuru davan yeter. Kur’an-ı Azıymuşşan’a muhalefet etme. Boş yere söyleme.

 


[1] Darimi, Sünen, c.2.s.71/1853 (Beyrut). Beyhaki, Şuabu’l-İman c.3.s.467/4081 (Beyrut). Hatib el-Bağdadi, Tarihi Bağdad c.11.s.331 (Beyrut). 

[2] Tabarani, el Mu’cemu’l-Kebir c.7.s.144/6639 (Musul). Müsnedi Ahmed c.4.s.56 (Mısır)

[3] Nebe suresi 78/14

[4] Bakara suresi 2/200

[5] Nur suresi 24/36

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>