canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

MUTMAİNNE VE MUHBİTİNLER - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

MUTMAİNNE VE MUHBİTİNLER

 

 

Zahir ile batın misali lüküse benzer; şeriat zahir, aşikâr ameldir. Tarikat iç yüzdür, batındır. Zahiren şeriatla batına kuvvet verir. Zikrullah ile olursa, lüküse pompayı vururken, tamamen kuvvetini alır, yanar. Onun gibi amel ile ibadet, zikrullah birleşirse içeri kalbi yakar devam ederse. Zikrullah azalır veya kesilirse lüküsün söndüğü gibi söner.

Bir de demişler ki avcıların tuzağına düşen kuşlar kendilerine ait olan zikrullahı terk ettiklerindendir.

Lüküse basar gibi fırsat vermeyip pompalamaya devam eden artık sonunda kendi dursa kalbi durmaz. Lüküsü bırakınca, çalıştığı gibi çalışır hale gelir.

Zahiren şeriat ve amel-i salih, zikrullah kalbe öyle bir çalıştırmak verir ki, o kalp artık ebediyen durmaz hale gelir. Artık Allahu Teâlâ sever; in’am, ihsanlar eder. İhsan-ı ilahi kendini ihya eder. Yeniden hayat-ı tayyibe verir. Ebedi ölmez bir kimse olur. İşte mutmainne makamı budur.

Âdeti nasın o can, aksini işler heman dedikleri budur. Yani Hakk’a bakar. Ne zuhur ederse şer’a muvafık yapar. Muhakkakta şer’a muvafıktır. Halk sonradan anlar ki doğrudur. Bunları Cenâb-ı Hak Teâlâ Kur’an-ı Kerimi’nde şöyle vasıflandırır. Has kullarını metheder. Ayeti kerime:

فَاِلٰهُكُمْ اِلٰهٌ وَاحِدٌ فَلَهُٓ اَسْلِمُواۜ

Dedikten sonra yani “Sizin Allah’ınız bir Allah’tır İslam olunuz. O’na teslim olunuz”[1] diyor. Ayetin devamı:

 وَبَشِّرِ الْمُخْبِت۪ينَۙ

“bu İslamiyet’te nefsini habtu zapt edip bastıranlara müjdeler eyle.”[2] Cennetim, cemalim onlaradır. Kurbiyeti ilahiyem onlaradır. İşte bunlardır ki tarikatında tezkiyeyi nefis tasfiyeyi kalp edenlerdir. Nefsi ile şeytanı ile mücahede ve mücadele edenlerdir. Nefsini mutmainneye yetiştiren­lerdir. Bunların duaları kabuldür. Bunlardan imdat beklenir.


[1] Hacc suresi 22/34

[2] Hacc suresi 22/34

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>