canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Dilin Afetleri - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

DİLİN AFETLERİ

 

Bu dilin afetleri; maskaralık edip, halkı gülüştürmektir. Bu hortaya gülmek gönlü öldürür.

Tevbe suresi 82. Ayet:

 

فَلْيَضْحَكُوا قَلِيلًا وَلْيَبْكُوا كَثِيرًاۚ

 

Yani, az gülün, çok ağlayın. Ayda yılda bir kere günahlarını a-nıp, ağlarsın, ama nefsine hoş gelenleri bir günde tekrar tekrar anıp, ferah olup, gülersin.

Bir gün bir Arap geldi. Resul Hazretlerine dedi, ya Resulullah, bana bir amel haber ver ki; onunla cennete gireyim. Resul ol pür usul der, var açları doyur, susuzları kandır, muhtaçlara yardım et. Allah’ın kullarına hayırlı yol kılavuzla, der. Ol Arap der, bunlar benim elimden gelmez. Hazreti Resul aleyhissalatü vesselam döndü, ol Araba der, var dilin üzerine malik ol, yani dilini sakla. Ne olursa söyleme. Söylersen sözün hayırlısını söyle, buyurdular. Cenab-ı Hak Teala Kur’an’da buyurur: (Nisa suresi ayet-114)

 

لَا خَيْرَ فِي كَثِيرٍ مِنْ نَجْوٰيهُمْ اِلَّا مَنْ اَمَرَ بِصَدَقَةٍ اَوْ مَعْرُوفٍ اَوْ اِصْلَاحٍ بَيْنَ النَّاسِۜ

 

Yani, çok sözde hayır yoktur, ancak şol kişiler ki halka sadaka etmeyi, hayır ve hasenat etmeyi buyura, veyahut emr-i maruf eyleye, dargınları veya küskünleri barıştırmakla halkı ıslah etmek için söyleye.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>