canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

KABİR ZİYARETİ VE ŞEFAAT - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

KABİR ZİYARETİ VE ŞEFAAT

 

Kabir ziyaretini inkâr edenlere ölmüş adamdan ne beklenir diyenlere şefaatı inkâr edenlere cevap:

Büreyde radıyallahu anhu tarafından rivayet olunan hadisi şerifte rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyuryor:

مَنْ مَاتَ مِنْ أَصْحَاب۪ى بِاَرْضٍ فَهُوَ شَف۪يعٌ لِاَهْلِ تِلْكَ الْاَرْضِ

Manası: “Benim Ashabım hangi toprakta vefat ve defnedilmiş ise o diyar halkına şefaat eder”[1] deyi buyurmuştur.

Bu şefaat şöyledir: ehlisünnet mezhebinin itikadı, mezhebimizin itikadında kabir ehli ziyarete gelenleri ayan açık görürler. Sağlığında ki gibi görürler ve tanırlar. Yarın mahşerde şahitlik ederler. Bu adam mü’mindir ben şahidim der. Benim kabrimi ziyarete geldi mü’min olmasa gelmezdi. Hâlbuki benim kabrimde taştan topraktan başka bir şey görülmüyordu. Maneviyatta Allahu Teâlâ’ya imanı kuvvetiyle geldi, ben şahidim, bu adam mü’mindir deyi şahitlik eder kurtarır.

Yine hadisi şerif:

زُورُ الْقُبُورَ فَإِنَّهَا تُذَكِّرُكُمُ الْآخِرَةَ

 Manası: “kabirleri ziyaret ediniz çünkü kabir ziyareti ahretinizi andırır. Ahret tarafına düşüncenizi artırır”[2]kalbiniz yumuşar kalacağınız yeri görünce demektir.

Yine bir hadisi şerifinde:

إِذَا تَحَيَّرْتُمْ فِي الْاُمُورِ فَاسْتَع۪ينُوا مِنْ أَهْلِ الْقُبُورِ

Yani “Bir mühim işinizde şaşıp hayrette kalırsanız kabir ehline gidiniz. Yardım isteyiniz.”[3]

Bu şöyledir ki bir adamın başına bir mühim bela gelir her taraftan ümidi kesilir, naçar kalır, artık mahvolacağını anlar. İşte o zaman hüsnü zan olunan belli bir zatın mezarını ziyaret eder ve der ki ey Allahu Teâlâ’nın sevgili kulu, sana hüsnü zannım var ki senin Allahu Teâlâ’ya sözün geçer. Benim bu müşkülümün hallolması için Cenâb-ı Hakk’a yalvar. Allah beni başımdaki felaketten kurtarsın senin hürmetine beni affetsin der ve biraz sadaka verir. Hayır yapar.

Mezara biraz mesafeli bir yerde Allah için iki rekât namaz kılar. Hâsıl olan sevabını kabir sahibinin ruhuna bağışlar.

İktidarı imkânı olur ise bir de kurban keser. Kurbanı keserken kurbanın canı Allah rızası için kesilir. Hâsıl olan sevabı da kabir sahibinin ruhuna bağışlanır. Çünkü bu millet Müslüman’dır. Her kestiği hayvanı nerede olursa olsun Bismillahi Allahu ekber diye keser.

Ziyarette kurban kesmek küfür diyen kimseler iyi baksınlar. Allahu Teâlâ’nın ismine kesilmeyen kurban nerede kesilse haramdır. Elhamdülillah bu millet İslam, bunu bilir.

İşte kabir ehlinden yardım isteyiniz dediği budur. Cenâb-ı Hak Allâmü’l-Guyub’tur. Her kesin niyetini bilir, muradını verir. O adamın başında ki felaketi kaldırır. Ziyareti kabri inkâr edenler vahhabilerdir. Vahhabi mezhebine gidenlerdir. Ziyarette kurban kesmek küfür derler. Yalnız eski putperestler gibi o kabir sahibinin ismine kesilir bıçak ismiyle çalınırsa haramdır.

 


[1] Ramuze’l-Ehadis c.2. s.443/14.

[2] Kenzü’l-İrfan 1001 Hadis s.147/963.

[3] Ruhu’l-Beyan tefsiri c.5.s.178 (Beyrut). İbni Kemal hadisi erbain şerhi.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>