canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ŞEFAAT HADİSLERİ - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

 

ŞEFAAT HADİSLERİ

 

    

Enes radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerifinde Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz

 اِسْتَكْثِرُوا الْاِخْوَانَ فَاِنَّ لِكُلِّ مُؤْمنِنٍ شَفَاعَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ

“ıhvanı çoğaltınız çünkü kıyamet günü her mü’min için şefaat etmek vardır”[1] demektir. İzni şefaat mü’minlere verilir Allahu Teâlâ’dan.

Bir adam bir söz söyleyince evvela edile-i şer’ıye ile delil getirmelidir. Kitap-ayet, sünnet-hadisler, icma-i ümmet ve kıyası fukahadır. Bunlardan biriyle delil getirilmeyen sözü hiçe sayınız. Öyle değildir delili yoktur.

Yine hadisi şerifte Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyuruyor:

يَدْخُلُ الْجَنَّةَ بِشَفَاعَةِ رَجُلٍ مِنْ اُمَّت۪ي اَكْثَرُ مِنْ عَدَدِ مُضِرْ وَيَشْفَعُ الرَّجُلِ ف۪ى اَهْلِ بَيْتِه۪ وَيَشْفَعُ عَلٰى قَدْرِ عَمَلِه۪

“Ümmetimden öyle kimseler var ki onların şefaatiyle Mudir kabilesinin sayısınca adam cennete gider. Bazı kimseler de var ki kendi ev ailesine şefaat eder ve bazı kimse de var ki amelinin kuvveti kadar kimselere şefaat eder”[2]

 Rasulü Ekrem ümmetini üçe ayırdı: biri gayet çok kimseye şefaatle kurtarır. Biri kendi ev halkına şefaat edecektir. Biri her insan amelinin kuvveti kadar şefaat edebileceğini böyle üç türlü söylüyor.

İnsan ölünce vücud ölür ruh ölmez. İnsan ölünce daha iyi uyanır. Kabrine gelenleri bilir ve tanır.

Hadisi şerif:

  اَلنَّاسُ نِيَامٌ فَإِذَا مَاتُوا اِنْتَبِهُوا

Manası: “Nas uykudadır öldükleri vakit uyanırlar”[3] sağımızda solumuzda melekler var görmüyoruz. Öldüğümüzde görürüz. Ruhları da göreceğiz. Ölmeden evvel ölenler, görürler. Kabirde, sorgu melekleri var göreceğiz, sual cevap olacaktır.

Bunu inkâr eden vahhabilerdir. Batıl mezhep sahipleridir. Ölenler öldü gitti derler.

Bizim mezhebimiz ehlisünnet, kabir ehli kabirde ziyarete gelenleri görür. O ruhlar harplerde yardım ederler. Evliyaların yardımı yetişir vesselam.


[1] İmamı Suyuti, Cem’u’l-Cevamii c.1.s.620/3122. Münavi, Feyzü’l-Kadir, c.1.s.500 (Mısır). Kenzü’l-İrfan, Bin bir hadis 135/873

[2] Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.8.s.275/8059 (Musul). İmamı Suyuti Cem’u’l-Cevamii c.13.s.169/27904.

[3] Münavi, Feyzü’l-Kadir, 4/258, 5/56; Ebu Nuaym, Hilyetü’l-Evliya, 7/52. (Beyrut). Keşfü’l-Hafa c.2.s.525/3209 (Beyrut).  

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>