canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

NAFİLE NAMAZLAR ŞUNLARDIR - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

NAFİLE NAMAZLAR ŞUNLARDIR

   

 

Hadisi şerif:

مَنْ صَلَّى بَعْدَ الْمَغْرِبِ سِتَّ رَكَعَاتٍ لَمْ يَتَكَلَّمْ فِيمَا بَيْنَهُنَّ بِسُوءٍ عُدِلْنَ لَهُ بِعِبَادَةِ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ سَنَةً

“her kim akşam namazından sonra aralarında kötü kelam konuşmadan bir rivayette bir şey konuşmadan altı rekât namaz kılsa on iki senelik ibadet sevabını alır.”[1] Yine evvabinden yani kurtulmuşlardan kaydolur demiştir.

İkinci hadisi şerif: “her kim kuşluk vakti iki rek’at namaz kılsa bir hac bir umre sevabına nail olur” deyi buyurmuştur.

Gece namazı teheccüd ikiden on iki rek’ate kadar buna davam eden kemale erer. Gece kalkamaz ise gündüz kaza eder ya da yatsıdan sonra kılar. Amenerrasulü’yü okusa gece sabaha kadar namaz kılmış gibi olur.

Her kim sabah namazından sonra la yestevi okursa şeytandan muhafaza olur. Üç kere euzü billahissemi’ıl âlimi mineşşeytanirracim dese demektir.

 

DERSİMİZ

Bizim dersimiz şunlardır: Her namazın sonunda üç fatiha, üç ihlâs, üç salâvat-ı şerife okuyup, sevabını evvela Hazret-i Peygamberimiz Muhammedun Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin ve cümle Peygamberlerin ve bütün ehl-i imanın ruhuna bağışlar.

Tekrar üç kulhuvallahu ahad, bir elhamdulillahi suresini okuyup, sevabını Hazret-i İmam-ı Ali kerremallahu vechehu Efendimizin ve Pirimiz Abdülkadir Geylani, Veysel Karani ve Şah-ı Muhammed Bahaaddin Nakşibendî ve Pir Seyyid Ahmed Rufai ve Ökkaşe radıyallahu anhunun ruhlarına bağışlar.

Tekrar günde bir vakit tayin edip, şunları çeker; 100 estağfurullahe’l-azim; 100 salâvat-ı şerife; 200 la ilahe illallah; 100 Allah, Allah, Allah. Sonra da her zaman la ilahe illallah demeye devam eder.

Bunları müsait olanlar, isteyen her namazın sonunda çeker. Hadis-i şerifte buyuruyor ki, bir kimse günde beş yüz kere estağfurullahe’l-azim okusa, ölmeden evvel cennette makamını görür ve acaibleri ve garaipleri zuhur eder, diye buyurmuştur.

Yine hadis-i şerifte, her kim benim üzerime günde beş yüz defa salâvat-ı şerife getirse, o kimse dünyada ve ahirette yokluk görmez. Benim nuruma yetişir, demek olur. Yine hadisinde, her kim günde bin kere la ilahe illallah çekse, o kimse kelime-i tevhidi hakkı ile çekmiş olur. O kimse tevhidin ilmine nail olur.

اَللّٰهُمَّ عَلِّمْنَا بِعِلْمِ لٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ

Sırrına ve:

اَللّٰهُمَّ شَرِّفْنَا بِشَرَافَةِ لٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ

Sırrına erer. Her kim günde beş yüz kere Allah Allah diye tespih çekse, o kimsenin kalbi nurlanır. Kalbinde esrar-ı ilahi ve ilm-i batın ve ilm-i ledün zuhur eder. Kalbinden diline hikmetler yağar.

 Bunların yekünü iki bin beş yüz olur. Her namazın sonunda beş yüz olunca böyledir veya hepsi bir vakitte çekilir.

Tekrar günde bir kere yüz elhamdülillah yüz kulhuvallahu ahed okurlar. Bunları okuyup bu dersleri çekenlere ne mutludur. Allahu Teâlâ cümlemize nasip eylesin âmin.


[1] Süneni ibni Mace, c.1.s369/1167 (Beyrut). Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.1.s.250/819 (Kahire). Süneni Tirmizi, c.2.s.298/435 (Beyrut). İmamı Suyuti Cem’u’l-Cevamii c.9.s.454/22081.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>