canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ALLAH İÇİN SEVİŞENLER - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

ALLAH İÇİN SEVİŞENLER

 

Biz tarikatı yukarıda biraz anlattık. Burada Allah için sevişenleri haber vereceğiz. İnşaallahuteâlâ. Peygamberliğin yirmi dörtte biri deyi buyurduğu Allah için sevişenlerdir. Bak hadisi şerif Muaz ibni Cebel radıyallahu anhu rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

اَلْمُتَحَابُّونَ فِى اللّٰهِ ظِلِّ عَرْشِه۪

“Bu dünyada birbirleriyle Allah için sevişenler, yarın arş-ı alanın gölgesinde olurlar”[1] deyi buyurmuştur.

Ancak bu dünyada sevişenler, ehli zikir dervişlerdir. Bak hadisi kudsi, yine Muaz ibni cebel radıyallahu anhu Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemden şöyle rivayet etmiştir:

 حَقَّتْ مُحَبَّت۪ى لِلْمُتَحَابّ۪ـينَ فِىَّ وَحَقَّتْ مُحَبَّت۪ى لِلْمُتَزَا وِر۪ينَ فِىَّ وَالْمُتَـنَاصِح۪ينَ فِىَّ وَالْمُتَبَاذِ ل۪ينَ فِىَّ اِلٰى اٰخِرِه۪

Allahu Teâlâ buyuruyor ki, “sevmek Benim için hak olur, Benim için birbirlerini sevenleri. Sevmek Benim için hak olur benim için ziyaretleşenleri ve Benim için nasihatleşenleri ve Benim için mallarını birbirine sarf edenleri.”[2]

Allahu Teâlâ’nın yanında Allah için sevişenlerden yüksek kimse olamaz. Kur’an-ı Kerim’de bunları çok metheylemiştir.

    وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوٓا اَشَدُّ حُبًّا لِلّٰهِۜ

“O kullarım ki, iman ederler ve Allahu Teâlâ’yı şiddetle severler ve Allah için sevişirler.[3]

  İşte bunlar Allah zikrini ederler. Allah deyince tepeden tırnağa kadar yanarlar. Deli gibi olurlar. Bunların Allahu Teâlâ yanında ne kadar sevgili olduklarını anlamayan serseriler bunlara deli derler. Bunların bahsi mücahede-i nefis bahsinde yukarıda geçti. İsteyen orayı okusun. Bunların toplu zikrine müdahale edenlere cevap hadislere bak.


[1] Ramuze’l-Hadis, c.1.s. 232/6. Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.20.s79/149 (Musul). İbni Abdü’l-Berr, et-Temhid c.21.s.31 (Mağrib) 

[2] Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.5.s.236/22217–239/22133 (Mısır). Hâkim el-Müstedrek, c.4.s.187/7315 (Beyrut). Sahihi İbni Hıbban c.2.s.338/577 (Beyrut), Ebu Nuaym, Hilyetü’l-Evliya c.2.s.131 ve c.5.s.122 (Beyrut) el-Makdisi, el-Hadisi Muhtar, c. 8, s. 212/376 (Mekke).

[3] Bakara suresi 2/165

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>