canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

TOPLU ZİKRULLAH MECLİSİ - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

TOPLU ZİKRULLAH MECLİSİ

 

Ebu Zer radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

عَلَيْكَ بِمَجَالِسِ أَهْلِ الذِّكْرِ وَإِذَا خَلَوْتَ فَحَرَّكَ لِسَانَكَ مَا اسْتَطَعْتَ بِذِكْرِ اللّٰهِ وَأَحَبَّ فِي اللّٰهِ وأَبْغَضَ فِي اللّٰهِ يَا أَبَا زَرِّينْ

“sana şunları söylerim, zikrullah meclislerine devam et. Issız kaldığın zaman gücün yettiği kadar dilini Allah zikrine hareket ettir ve sevdiklerini sırf Allahu Teâlâ için sev, buğuz ettiklerine sırf Allahu Teâlâ için buğuz et”[1] deyi buyurmuştur.

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin sözlerini kulaktan geçirme. Dikkatle dinle, dikkatle bak. Vallahi sonra pişman olursun. Bu sözler nedir? Anla kardeşim. Bunlara düşman olma, bunların duası ihyada eder imhada eder, insanı mahvederler. Maazallah. Bak hadisi şerif:  

ثَلَاثَةٌ لَا يَرُدُّ اللّٰهُ دُعٰۤائَهُمْ؛ اَلذَّاكِرُ اللّٰهَ كَث۪يرًا وَالذَّاكِرَاتِ وَدَعْوَةُ الْمَظْلُومِ والْإِمَامُ الْمُقْسِطُ

“Allahu Teâlâ hazretleri üç kimsenin duasını kabul eder; birinci, zikrullahı çok eden kadın ve erkeklerin duaları kabuldür, İkinci, zulme uğrayanın bedduası, üçüncü, adil hükümet reisinin duaları kabuldür.”[2]     

Bu ehli zikir ehlullahtır, Allah yanında sevgilidir. Zikrullahta çok fazilet vardır. Zikredenleri çok sever. Ebu Hureyre radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

 اَلذِّكْرُ خَيْرٌ مِنَ الصَّدَقَةِ وَالذِّكْرُ خَيْرٌ مِنَ الصِّيَامِ

“Zikrullah etmek sadakadan hayırlıdır ve zikrullah etmek nafile oruçtan hayırlıdır.”[3]

خَيْرٌ سَاعَاتِ الْمُؤْمِنِ ح۪يْنَ يَذْكُرُ اللّٰهَ عَزَّ وَجَلَّ

Buyuruyor ki “mü’minin en hayırlı saati zikrullah ettiği saattir”[4] demektir deyi buyurmuştur. Çok zikrullah edenler iblisin şerrinden kurtulur. İbni Abbas radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

  ثَلَاثَةٌ مَعْصُومُونَ مِنْ شَرِّ إِبْل۪يسٍ وَجُنُودِه۪؛ اَلذَّاكِرُونَ اللّٰهَ كَث۪يرًا بِاللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَالْمُسْتَغْفِرُونَ بِاْلأَسْحَارِ وَالْبَاكُونَ مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِ

“Üç kimse şeytanın ve adamlarının şerrinden kurtulur. Birinci, gece gündüz zikrullahı çok eden. İkinci, seher vakti estağfirullah zikrin edenler. Üçüncü, Allah’ın korkusundan ağlayan”[5] bunlar kurtulur.

Ebu Hureyre radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

كُلُّ مَجْلِسٌ يُذْكِرَ اسْمُ اللّٰهُ تَعَالٰى ف۪يهِ تَحُفُّ بِهِ الْمَلٰٓئِكَةُ حَتّٰى اِنَّ الْمَلٰٓئِكَةَ يَقُولُونَ: ز۪يدُوا زَادَكُمُ اللّٰهُ وَالذِّكْرُ يَصْعَدُ بَيْنَهُمْ وَهُمْ نَاشِرُوا أَجْنِحَتَهُمْ

“her zikrullah edilen mecliste melekler etrafını sararlar. Bunlar zikre başlayınca hatta melekler derler ki artırınız zikrullahı Allah’ta size ihsanını artırır derler. Zikrullah ortada yükselmeye başlar, kızışır zikrullah semaya yükselir. يَصْعَدُ semaya yükselmektir. Melekler onlara kanatlarını sererler”[6] deyi buyurmuştur.

Bu hadisi şerifte cehri aşikâre ses ile zikrullahın çok faziletli makbul olduğuna delil vardır çünkü gizli hafi zikirden bir ses çıkmaz. Cehri zikirden ses yükselir. Bunda cehri zikri tavsiye vardır. Melekler bile zikir kızışınca aşka gelip kanatlarını seriyorlar.

İyi dikkat et hocam, cehri zikre itiraz etme! Şu kendini beğenen hocalardan olma kardeşim.

Enes radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerifinde iki cihanın serveri sevgili peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyuruyor:

تَعَوَّذُوا بِاللّٰهِ مِنْ فَخْرِ الْقُرّٰآءِ فَهُمْ اَشَدُّ مِنَ الْجَبَابِرَةِ وَلَا شَىْءً اَبْغَضَ اِلَى اللّٰهِ مِنْ قٰارِئٍ فَخُورْ

Manası, “okuduğuna mağrur olan hocaların şerrinden Allahu Teâlâ’ya sığınınız. Onlar cebbarların şerlerinden daha şerlidir.  Onlardan da daha ziyade mağrurdurlar ve Allahu Teâlâ’ya en ziyade buğuzlu olan okuduğuna mağrur kibirli, iftiharlı, kendini beğenen okumuşlardır”[7] deyi buyurmuştur.

Bu ehlullahların zikrine, aşk halına söyleyip sende bu okumuşlardan olma.

Hocam, kardeşim bu Ehlullah, ehli zikir evliyaullahtır. Alametleri şudur. İbni Abbas radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

اَوْلِيٰٓاءُ اللّٰهُ الَّذ۪ينَ إِذَا رَؤُوا ذُكِرَاللّٰهُ

“Allahu Teâlâ’nın evliyaları şunlardır ki görüdüğün vakit Allahu Teâlâ’yı zikrederler”[8] deyi buyurmuştur.

Ebu Saidi’l-Hudri radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

أَعْظَمُ النَّاسِ دَرَجَةً اَلذَّاكِرُونَ اللّٰهَ كَث۪يرًا

“Allahu Teâlâ’nın yanında derecesi yüksek olanlar Allahu Teâlâ’yı çok zikredenlerdir”[9] deyi buyurmuştur.

 


[1] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.166/4, Beyhaki, Şuabu’l-İman, c.6.s.493/9025 (Beyrut). Ebu Nuaym, Hilyetü’l-Evliya c.1.s.367 (Beyrut).

[2] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.265/6. İmamı Suyuti, Cem’u’l-Cevamii c.4.s.507/13146. Beyhaki, Şuabu’l-İman c.1.s.419/588 (Beyrut).

[3] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.208/16. İmamı Suyuti, Cem’u’l-Cevamii c.3.s.719/10855.  

[4] Deylemi, el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.2.s.43/2244 (Beyrut). Ramuze’l-Ehadis c.1.s.254/5. İmamı Suyuti, Cem’u’l-Cevamii c.4.s.390/12777.

[5] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.266/1. İmamı Suyuti, Cem’u’l-Cevamii c.4.s.514/13170

[6] Ramuze’l-Ehadis c.2.s.342/10.  

[7] Deylemi, el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.2.s.49/2282 (Beyrut). Ramuze’l-Ehadis, c.1.s.255/7.

[8] Abdulhakim Tirmizi, Nevadirü’l-Usul fi Ehadisi’r-Rasûl c.4.s.80 (Beyrut). Münavi, Feyzü’l-Kadir c.3.s.81 (Mısır). Deylemi, el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.1.s.138/487 (Beyrut). 

[9] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.74/13. İmamı Suyuti Cem’u’l-Cevamii c.1.s.705/35071.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>