canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

MUSAFAHA ETMEK ve EL ÖPMEK - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

MUSAFAHA ETMEK ve EL ÖPMEK

 

 Hadisi şerif:

تَقْب۪يلُ الْمُسْلِمِ يَدَ اَخ۪يهِ مُصَافَحَةٌ

“din kardeşinin elini öpmek musafahadır”[1]   

Müslüman’ın mü’min kardeşinin elini öpmesi sünnet olan musafahadır. İbni Ömer radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerifte Rasulü Ekrem ve Nebiyyi Muhterem sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyuruyorlar:

تَصَافَحُوا فَإِنَّ الْمُصَافَحَةَ تُذْهِبُ بِالشَّحْنٰٓاءِ وَتَهَادَوْا فَإِنَّ الْهَدِيَّةَ تُذْهِبُ الْغِلِّ  

“musafaha ediniz çünkü musafaha kötülüğü giderir ve hediye veriniz muhakkak hediye vermek kalpteki darlığı giderir”[2] deyi buyurmuştur.

Yine hadisi şerifte “iki Müslüman musafaha edince elleri ayrılmadan günahları affolur” deyi buyurmuştur. Yine hadisi şerifinde: “Müslüman’ın kâmilleri karşılaşınca gök gürler, şimşek atar suda taş tokuşur” yani suda ki taş gibi tokuşurlar. Zikrullah ile salâvatı şerife ile gürlerler. Ağızlarında ki dişleri açılır şimşekler atar deyi buyurmuştur.

Müslümanların dediği şudur ulemanın elini öpmek doğrudan doğruya Rasulullahın elini öpmektir. Onun elini öpmek Allahu Teâlâ’nın elini öpmektir. Bunda biraz kaba kaçtın diyeceksiniz ama Kur’an-ı Kerim’de:

يَدُ اللّٰهِ فَوْقَ اَيْدِيهِمْ

“Allah’ın eli ellerin üstündedir.”

Âlimlerin ellerinin üstünde Rasulullahın eli ve Allah’ın eli vardır sen o eli öpmez misin? Öpenleri tehdit edersin. Hadisi şerifte:

مَنْ اَحَبَّ عَالِمًا فَقَدْ اَحَبَّن۪ى وَمَنْ اَحَبَّن۪ى فَقَدْ اَحَبَّ اللّٰهَ وَمَنْ اَحَبَّ اللّٰهَ دَخَلَ جَنَّتَهُ

“her kim âlimi severse beni sevdi. Beni seven Allahu Teâlâ’yı sevdi. Allahu Teâlâ’yı sevenin yeri cennettir”[3]deyi buyurmuştur. İlim sıfatullahtır. Âlime her ne kadar tazim edilse doğrudan doğruya Allahu Teâlâ’yadır.

Hadisi şerif:

   بَجِّلُوا الْمَشَايِخَ فَاِنَّ تَبْج۪يلَ الْمَشَايِخِ مِنْ اِجْلَالِ اللّٰهِ فَمَنْ لَمْ يُبَجِّلْهُمْ فَلَيْسَ مِنّ۪ى

    

“Şeyhlere tazim ve hürmet ediniz çünkü şeyhlara yapılan Allahu Teâlâ’yadır. Her kim şeyhlara tazim ve hürmet etmez ise Benden değildir”[4] deyi buyuruyor. İşte hakkıyla ulemanın eli öpülür. Kamil ve yaşlı olursa erkek kadın öperler.[5] Kur’an-ı Kerim’de:

اُولُوالْاِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ

Nedir hocam oku yerine bak. Hadisi kudisisinde Allahu Teâlâ buyuruyor ki:

 

أَنَا سِرُّ اْلاِنْسَانَ وَسِرّ۪ى سِرَّهُ

“Ben insanın sırrıyım sırrım onun sırrındadır” [6] dediği âlimlerdir.

Sen Allahu Teâlâ’nın sırrını hamil olanın elini öpmez misin? Allahu Teâlâ’dan korkmaz mısın? Eli öpülüyor diye söz edersin.

İnsanda ne sırrı ilahiye vardır sen onu bilmez misin? Seyyidina Ahmed Rufa-i kaddesallahu sırrehu hazretlerine elini öptürüyorsun demişler. Buyurmuşlar ki “onlar benim elimi öpmüyorlar Allah ismini öpüyorlar diye sağ elinin başparmağını şahadet parmağına kavuşturmuş, elinin sırtını çevirmiş (elif, ا lem, ل lem,  لhe ه) Allah ismidir demiş. İnsanı kâmil Hakk’ın hamilidir. Allahu Teâlâ zikrinden ayrı değildir. Buda zikrullahın hamilidir. Anlayana bu kadar yeter, anlamayana artık bilmem vesselam.

 

 


[1] Kenzü’l-İrfan bin bir hadis s.143/932 (Osmanlıca baskı)

[2] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.251/13. İmamı Suyuti Cem’u’l-Cevamii c.4.s.361/12681.

[3] Tenbih’ü-l-Gafilin, Rıfk. Ramuze’l Hadis, c. 2, s. 403/8. (Değişik bir lafızla).

[4] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.243/6. Deylemi el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.2.s.9/2082 (Beyrut). İmamı Suyuti Cem’u’l-Cevamii c.4.s.244/12251. 

[5] Fetava-i Hindiye c.5.s.406 (Beyrut). İbni Abidin c.9.s.529 (Riyad).

[6] Ruhu'l-Beyan tefsiri c.3.s.8 Beyrut), Cevahiru’l-Kur’an, s. 12

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>