canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İBADETİN EŞYASI BEŞTİR - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

İBADETİN EŞYASI BEŞTİR

 

 

Temeli takva ile tevekküldür, nuru ihlâs ile itikaddır, muhafazası sabır ile istikamettir, sermayesi havf ile recadır, kazancı mahvu fena ile marifetullahtır.

İbadet ve amel dörde ayrılır. Biri birinden yüksektir. Birinci, fetva ile amel, ikinci, takva ile amel, üçüncü ruhsat ile amel, dördüncü azm ile amel.

Fetva ile amel avamı nasındır. Takva hasındır. Ruhsat avamındır. Azm ile amel hassu’l-Hasındır. Ehlullah olanlar fetvayı ve ruhsatı terk ederler. Takva ile ve azm ile amel ederler. Hadisi şerif:

    اِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّـَٔاتِۜ

 “tahkik iyilik kötülüğü giderir”[1] dediği fetva ile ruhsat ehlinedir. Bunlar ebrardır, bunlara ebrar denir. Birde mukarrebinler vardır.

Hadisi şerif:

حَسَنَاتُ الْاَبْرَارِ سَيِّئَاتُ الْمُقَرَّبِينَ

Meali: “Ebrarların iyi diye yaptıkları var ki mukarrebiynlere kötüdür.”[2] Mesela av şeriatta mubahtır, tarikatta günahtır. Bunun gibi.

Bir mürşidi kâmil zuhur edince nas ikiye ayrılır. Biri yoluna canını verir, biride canını almak ister. İnkisarı kalpten haberi olmayan mürşidi kâmilin ne olduğunu bilir mi? Dervişlerin hakiki olanları bu inkisarı kalbi bilirler.

Bu inkisarı kalp şöyledir; kalpte kırgınlıktır. İşlediği hatanın derhal kalbinde zuhuratını anlar. Kalbinde durgunluk, bağlılık, karanlık geldiğini anlar. Cenâb-ı Hakk’ın hoş görmediği sözde veya bir şeyde kalbindeki zuhur eden halden kalbindeki inkisarı- kırgınlığı bilir, sezer.

Bu inkisarı kalp, Allahu Teâlâ’nın sevdiklerinde zuhur eder. Derhal hatasını bildirir. Tevbe eder, halı düzelir. Sevmediğine hatasını bildirmez.

İmamı Ali kerremallahu vechehu der idi ki “kalbimde bir inkisar var amma ben iki adam arasını açacak söz ve Allahu Teâlâ’ya ağır gelecek söz söylemedim, deve katarının arasından geçmedim, haramı ellemedim, koyun sürüsünün içinden geçmedim, gönül kıracak söylemedim bu inkisar neden geldi” der, düşünürdü.


[1] Hud suresi 11/114

[2] Münavi, Feyzü’l-Kadir c.2.s193- c.4.s.306-c.5.s.421 (Mısır)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>