canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ASHABI RASULULLAH HAKKINDA HADİSLER - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

ASHABI RASULULLAH HAKKINDA HADİSLER

 

 

İbni Abbas radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

إِذَا رَاَيْتُمُ الَّذ۪ينَ يَسُبُّونَ أَصْحَاب۪ي فَقُولُوا لَعْنَةُ اللّٰهِ عَلٰى شَرِّكُمْ

“ashabıma kötü söyleyenleri gördüğünüz vakit Allah’ın laneti sizin şerrinize olsun deyiniz”[1] deyi buyurmuştur.

Yine Enes ibni Malik radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerif:

اَللّٰهْ اَللّٰهْ ف۪ى أَصْحَاب۪ى فَمَنْ أَبْغَضَهُمْ فَلْبُغْض۪ى أَبْغَضَهُمْ وَمَنْ أَحَبَّهُمْ فَلِحُبّ۪ى أَحَبَّهُمْ اَللّٰهُمَّ أَحَبَّ مَنْ أَحَبَّهُمْ وَأَبْغِضْ مَنْ أَبْغَضَهُمْ

“Ashabım hakkında Allah Allah derim. Her kim onlara buğuz ederse Bana buğuz etmiştir. Ben de o kimseye buğuz ederim. Her kim ashabımı severse Beni sevmiştir. Ben de o kimseyi severim. Allah’ım Sen Ashabımı sevenleri sev ve Ashabıma buğuz edenlere Sende buğuz et”[2] deyi buyurmuştur.

Bu hadisi şerifler anlayanlara yeter. Her kim sahabelerin her hangisine kötü zanda bulunursa dini Muhammed’in sallallahu aleyhi vesellem aleyhinde olmuş olur. Çünkü İslam dini sahabelerin sözleriyle temel bulmuştur. Onların her birisi dinimizin bir erkânıdır.

İmamı Azam efendimiz Muaviye radıyallahu anhu diyerek kitabında yazmıştır. İmamı azam efendimiz bunu demiş.

Şeyh Abdulkadir Geylâni kaddese sırrahu hazreti Muaviye’nin halife-i Rasulullah olduğunu kabul etmeyen bizden değildir deyi (Ğunyetü’t-Talibin) kitabında yazmıştır.

Ne yazık ki kadiri müridiyim diyen bir takım insanlar hazreti Muaviye radıyallahu anhuya buğuz ederler.

İmamı Hasan radıyallahu anhu biat ederek halife eylemiştir. Onun re’yi tasvibini kabul etmeyen bizden değildir deyi buyurmuştur.

Rasulü Ekrem efendimiz “ashabıma buğuz edene şefaatim yoktur” demiştir. Yine “benim hatırımı sayan ashabıma buğuz etmez edene şefaatim yoktur” demiştir.

Muaviye radıyallahu anhu hakkında hadisler çoktur, biri:

اَللّٰهُمَّ عَلِّمْ مُعَاوِيَةَ الْحِسَابَ وَاْلكِتَابَ وَقِهِ الْعَذَابِ

“Allah’ım sen Muaviye’ye kitap ilmini ver ve hesap ilmini ver ve azaptan koru”[3] deyi buyurmuştur.

  Ne yazık ki bir kısım kimseler gayri mezheplerin sözlerine bakarak bu kadar peygamberimizi sallallahu aleyhi vesellemin hadisleri var iken acı acı söylemiş iken kıymete almazlar, korkmazlar.

Kadiri dervişiyim derler, ehli tarikım derler dini islamın sarsılacağı yeri bilmezler. Allah’ım bizleri muhafaza eylesin bu gibi itikadlardan.

 


[1] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.47/5. Tirmizi, Sünen c.5.s.697/3866 (Beyrut). Tabarani, el-Mu’cemü’l-Evsat c.8.s.191/8367 (Kahire). Hatibi Bağdadi, Tarihi Bağdad c.13.s.195/7173 (Beyrut).

[2] Ramuze’l-Ehadis c.1.s.185/5. İmamı Suyuti Cem’u’l-Cevamii c.3.s.444/9641.

[3] Kenzü’l-İrfan 1001 Hadis s.29/157. İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.4.s.127 (Mısır). Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.18.s.251/628 (Musul). Deylemi, el-Firdevsü bi Me’sûri’l-Hıtab c.1.s.500/2045 (Beyrut). Abdulkerim Kazvini, et-Tedvin fi Ahbari Kazvin c.3.s.74. (Beyrut). Abdurrahman ibni Cevzi, el-İlelü’l-Mütenahiye c.1.s.273/438 (Beyrut).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>