canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

BEN ADAM OLAMADIM DİYEN ARKADAŞA MEKTUP - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

BEN ADAM OLAMADIM DİYEN ARKADAŞA MEKTUP

 

 

Ne istiyorsun havada uçmak mı? Denizde yürümek mi? ateşte yanmamak mı? Bizce bunlar hep masivallah’tır. Keşif, keramet mi istiyorsun? Yedi gökleri seyretsen, cenneti ve cehennemi keşfetsen, bütün melekütü seyretsen, bunların hepsi masivaullahtır.

Bunlara heveslenmek ve istemek Hakk’tan gayriyi istemektir. Bir kimse bunları hep seyretse ve keşif etse bizce bir kıymeti yoktur. Yalnız şunun ile beraber olursa ki ilim, irfan, ilm-i ledün, halkı ikaza ve irşada ve Hakk’ı söylemek, Hakk’ı anlamak ve anlatmak olmalıdır ve kalbinden ilm-i ledün doğmasıdır.

İbrahim Halilullah Aleyhisselam gibi amma bunları her kendini beğenen bende bunlar vardır diyebilir. Fakat bir mecliste ayıktırıcı söz söyleyemez ve kabul ettiremez.

İşte anlatması ve anlaması zor olan budur. Hulasa-i kelam, bizim istediğimiz bu yolda şudur; Her gün her zaman Allah’u Teâlâ tarafından ilim ve fütuhat açılan bir kalbe sahip olmaktır. Daima sözü Hakk’tan alıp söylemektir. Sen bilsen de bilmesen de O’nun kalbine koymasıyla söylersin.

İşte bu ilim kime gelirse, o kimse Hakk’ı görmek isterse küfürdür dediği budur. Yani, bu ilim kimden zuhur ediyorsa o kimse ben Hakk’ı görmek isterim derse küfürdür dedikleri budur.

Çünkü Allah’u Teâlâ bu ilim ile beraberdir. O ilmi kalbe an be an veren Allah’u Teâlâ’dır. Bizim çalışıp bulmak istediğimiz bu ilimdir. Dünya ve ahret devleti bu ilimdedir.

Hadisi şeriflerde “ilim ikidir en menfaatlisi kalpte sabit olan ilimdir” dediği budur ve “Allahu Teâlâ’nın sırlarından bir sırdır hikmetlerinden bir hikmettir” dediği bu ilimdir. “ben insanın sırrıyım” dediği bu ilimdir.

Bizim yolumuz ilim yoludur. İşte bu ilim Allah’u tealaya vasıl olanlarda zuhur eder. Vuslatta budur. Her kim bu ilme vasıl olduysa Hakk’a vasıl oldu. Keşif keramet hepsi aşağıda kaldı.

 Bu ilme sahip olan ıhvanımız bir mecliste olsa onların sözlerindeki itikadlarındaki hatayı bilir, söyler. Hiçbirisi karşısında cevap veremez.

Hazret-i Pirimiz Abdulkadir Geylani Kaddese Sırruh buyuruyor ki; “Bizim yumurtamız, sair tarikatın horozuna bedeldir” dediği bu ilme sahip olanlardır.

Şeyh Muhyiddin kaddese sırruhunun “biz ilmi sahibinden alırız” dediği budur. Bizim kazancımız kerameti ilmiyedir. Kerameti keşfiye, kerameti hissiye geride kalırlar.

Büyük Peygamberlere, büyük evliyalara verilen ilim, irfan, ilmi ledündür, ilmi batındır. Enbiyaların en büyük mucizatı bu ilimdir. Evliyaların en büyük kerameti bu ilimdir. Bu ilim mevhibe-i ilahidir. Kalpten doğar. İki gözüm sende bu ilme çalış, bunu iste, buna kavuş. Başkalarından ileri savuş. Hakk’a vasıl ol vesselam.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>