canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ŞAKİNİN ÜÇ ALAMETİ VARDIR - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

ŞAKİNİN ÜÇ ALAMETİ VARDIR

 

Biri iman olur, ilim olmaz. Biri iman, ilim olur amel olmaz. Biride iman, ilim, amel olur ihlâs olmaz. Bu kimse şakidir.

Buna dair hadisi şeriflere bak. Yukarıda Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem buyurmuştur:

هَلَكَ الْعَالَمُونَ إِلَّا الْعَالِمُونَ هَلَكَ الْعَالِمُونَ إِلَّا الْعَامِلُونَ هَلَكَ الْعَامِلُونَ إِلَّا الْمُخْلِصُونَ اَلْمُخْلِصُونَ عَلٰى خَطَرٍ عَظ۪يم

Buyurmuştur. Manası, “âlemler helake gider yalınız âlimler helake gitmez. Âlimlerde helake gider yalınız amel edenler helake gitmez. Amel edenlerde helake gider yalınız ihlâslı olanlar helake gitmez. Bu ihlâsa yetişenlere büyük muhatara vardır”[1]  deyi buyurmuştur.

İnsan dikkatli olmalıdır. Şeyh aradıkları bu korkudandır. En mühim olanlar buradan başlar.

Dikkat dikkat! Rasulü Ekrem ve Nebiyyi Muhterem sallallahu Teâlâ ala nebiyyina Muhammed’in ve ala alihi ve sahbihi ve sellem efendimiz buyuruyor ki hadisi şerifinde ebu Hureyre radıyallahu Teâlâ anhudan rivayetle:

  اِنَّمَا اَتَخَوَّفُ عَلٰى اُمَّت۪ى ضَعْفَ الْيَق۪ينِ

Manası, “ümmetimin üzerine en ziyade korktuğum yakînlerinin zayıflamasıdır”[2] deyi buyurmuştur. Yani zayıflığıdır.

Şimdi milletçek biz bu haldeyiz. Maneviyata itikadlar, inançlar zayıftır. Şimdi biz bunu ele alacağız. İmanın kökü burada belli olur ve olacaktır.

Bizim Allahu Teâlâ’ya ibadetimizi ikidir. Biri ameldir, biride itikaddır. Şeriatı Muhammediye ameli, ibadeti kuvvetlendirir. Yani artırır.

Bunlar yani, tarikat, şeriat bir insanın amelini hemde yakînini kuvvetlendirir. Yalınız biri olursa o kimsenin noksanı ya amel ya da yakîndir. 

Şu mühim sorudur ki bir kimsenin amel-i ibadetinde noksanı olsa itikad-i ibadeti sağlam yakîni kuvvetli ise cehennemde ebedi kalmaz. Amma itikadı yanlış, yakîni yok ise o kimse her ne kadar ibadetçi isede ebedi cehennemde kalır, zerre kadar noksan ise de.

Buna dair hadisi şerife bak. Sevr radıyallahu teala anhunun rivayetiyle Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem:

تَعَلَّمُوا الْيَق۪ينَ كَمَا تَعَلَّمُوا الْقُرْآنَ حَتّٰى تَعْرِفُوهُ فَاِنّ۪ى اَتَعَلَّمُهُ

Manası “yakîni öğrenmeye çalışınız, Kur’an öğrenmeye çalıştığınız gibi çalışınız. Hatta onu tanıyasınız bende öğreniyorum[3] deyi buyurmuştur.

Bu tarikatta huzur ile zikrullah yolunda çalışmaktır. Kur’an-ı azimuşşanda nasıl zikrullah ile çalışılacağını söylüyor.

Bu yakîn, ehli yakîn ilmidir. Bir kimse Kur’an’a ne kadar çalışırsa zikrullah ile de çalışmadıkça yakîn hâsıl olmaz. Bu söylediklerim dinin, imanın, itikadın temelidir.


[1] İmam Münavi Feyzu-l-Kadir c.5.s.510 (Mısır)

[2] Ez-Zühdü li İbni’l-Mübarek c.1.s.196/557 (Beyrut). Taberani, el-Mu’cemu’l-Evsad c.8.s.3591/8869 (Beyrut). Beyhaki, Şuabu’l-İman c.1.s.63/30 (Beyrut). Deylemi, el-Firdevsü bi Me’suri’l-Hitab c.4.s.94/6294 (Beyrut). Camiu’s-Sağir Muhtasarı, c.3.s. 258/3358.

[3] Ramuze’l-Ehadis, c.1.s.254/1.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>