canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VESELLEM EFENDMİZİN SÜNNETLERİNE TABİ OLMAK: - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VESELLEM EFENDMİZİN SÜNNETLERİNE TABİ OLMAK:

 

    Hadisi şerifte buyuruyor ki:

مَنْ حَافَظَ سُنَّت۪ى اَكْرَمَهُ اللّٰهُ تَعَالٰى بِاَرْبَعِ خِصَالٍ اَلْمُحَبَّةُ ف۪ى قُلُوبِ الْبَرَرَةِ وَالْهَيْبَةُ ف۪ى قُلُوبِ الْفَجَرَةِ وَالسِّعَةِ فِى الرِّزْقِ وَالثِّقَةِ فِى الدّ۪ينِ

“her kim sünnetimi muhafaza ederse Allahu Teâlâ ona dört büyük haslet verir. Ebrar tayfasının mü’minlerin kalbine sevgisini koyar. Fıskı fucur sahiplerinin kalbine heybetini koyar. Malına, servetine, rızkına bolluk verir. Kuvvetli bir din sahibi olur”[1] deyi buyurmuştur.

Şu helde sünnetlerin nedir diye imamı Ali kerremallahu vechehu sormuş. Buyurmuş ki:

اَلشَّر۪يعَةُ اَقْوَال۪ى وَالطَّر۪يقَةُ اَفْعَال۪ى وَالْحَق۪يقَةُ حَال۪ى وَالْمَعْرِفَةُ سَرّ۪ى وَذِكْرُ اللّٰهِ اَن۪يس۪ى وَالصَّوْمُ حُجَّت۪ى والصَّلَاةُ قُرَّةُ عَيْن۪ى

“Şeriat kavlimdir, tarikat fiilimdir, hakikat halimdir, marifet sırrımdır, zikrullah enisim-gece gündüz eşim ve yoldaşımdır, oruç hüccetimdir, namaz gözümün ışığıdır”[2] deyi buyurmuştur.

Sen ümmetsin, O’nun akvalına, ef’aline, ahvaline, evsafına uyman lazımdır. O’nun kavli şeriattır, ef’ali tarikattır, ahvali hakikattir, evsafı marifettir. Zikrullah gece gündüz ayrılmadığı enisidir. Hadisi ashablarda derler ki:

 كٰانَ يَذْكُرُ اللّٰهُ تَعٰالٰى عَلٰى كُلِّ اَحْيٰانِه۪  

“O her vakitte Allahı zikrederdi. Zikirsiz geçirdiği vakit yok idi”[3]

O’nun en sevgili olan sünnetlerine kulak asmıyorsun. Her kim bu saydığımız sünnetleri tamamen tutar ise Cenâb-ı Hak onu mü’minlere sevdirir. Münafıkları ondan korkutur. Servetini, devletini artırır. Kuvvetli bir din sahibi olur. Rasullah o kimseyi çok sever ve O’nun halifesi olur.

رَحْمَةُ اللّٰهِ عَلٰى خُلَفٰۤاءِ, ق۪يلَ: وَمَا خُلَفٰۤائِكَ يَا رَسُولَ اللّٰهِ؟ قَالَ: اَلَّذ۪ينَ يُحْيُونَ سُنَّت۪ي وَيُعَلِّمُونَهَا النَّاسَ

Manası “Allahu Teâlâ’nın rahmeti halifelerime olsun deyince. Halifelerin kimdir ya Rasulallah? Dediler. Sünnetimi kendisi tutar ihya eder nasada öğretir”[4] deyi buyurmuştur.

Sen sünnetlerin kimini kabul ediyorsun, kimini etmiyorsun. İşte bizim geri kaldığımız, mağlup olduğumuz bu hale düştüğümüzdendir.

Allahu Teâlâ bizi O’nun yolu ve izi sünnetleri olan şeriattan, tarikattan, hakikatten, marifetten ayırmasın, zikrullahtan ayırmasın, O’nun namazından ayırmasın, orucundan ve diğer sünnetlerinden ayırmasın, âmin. Bak ne diyor:

مَنْ تَمَسَّكَ بِسُنَّت۪ي عِنْدَ فَسَادَ أُمَّت۪ي فَلَهُ أَجْرُ مِائَةٌ شَه۪يدٌ

“ümmetimin fesada gettiği zaman sünnetimi tutanlara yüz şehid ecri sevabı vardır”[5] deyi buyurmuştur vesselam.

 


[1] Ruhu’l-Beyan tefsiri c.3.s.343,  Mecmau’l-Adab s.36 (Osmanlıca baskı)

[2] Mecmuatü’l-Cevahir, el-Câmiu’l-Usul, Şerh ve Tercüme-i Delâil-i Abdulkadir Geylani s.174

[3] Levamiu’l-Ukûl şerhu Ramuze’l-Ehadis c.5.s.594

[4] Ramuzel Ehadis c.1.s.291/1

[5] Beyhaki, Zühdü’l-Kebir, c.2.s.118/207 (Beyrut). Münziri, Tergib, c.1.s.41/65 (Beyrut). Ramuze’l-Ehadis c.2.s.502/10

 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>