canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Meleklere İman - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Meleklere İman

 

İmanın şartlarından ikincisi; Allahu Teâlâ hazretlerinin melekleri vardır, her biri bir vazife ve ibadettedir­ler. Hasaisi insaniyeden münezzehlerdir. Mesela yemekten, içmekten, erkeklikten ve dişilikten, doğmaktan ve doğurmaktan, yorulmaktan, uykudan vesair beşeri ihtiyaçlardan münezzehdirler. Onlarda nefis yoktur, nurani varlıklardır.

Meleklerin mukarrebleri ve afdalları vardır. Cebrail aleyhisselam, Mikail aleyhisselam, İsrafil aleyhisselam ve Azrail aleyhisselam en afdallarıdır.

Cebrail aleyhisselam, Cenâb-ı Hakk’ın kitaplarını peygamberlere getirip tebliğ etmeye müvekkel olmuştur.

Mikail aleyhisselam bu âlemde bir kısım hadiselerin; yağmurlar, rüzgârlar, ekinlerin ve benzeri birçok olayların meydana gelmesine müvekkeldir.

İsrafil aleyhisselam, surun üfürülmesine müvekkeldir. Kıyamet gününü meydana gelmesi ve öldükten sonra tekrar geri dirilmesi konularında müvekkeldir.

Azrail aleyhisselam, can almağa müvekkeldir. Allahu âlem bunların kendilerine mahsus daha nice vazifeleri vardır.

Meleklerin her biri bir vazife üzeredirler. Kimisi daima ibadetle, zikrullah ve tefekkür ile meşgul olur. Bir kısmı da yerde, göklerde birçok vazifeler ile meşgul bulunur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>