canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Ahret gününe İman - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Ahret gününe İman

 

İmanın şartlarından beşincisi; Ahret gününe inanmaktır, muhakkak bu dünyanın sonu gelecek, yıkılacak, harab olacak. Gökler, yıldızlar, ay ve güneş onların hepsi hercü merç olacaktır. Sonra dünya başka bir âlemde kurulacaktır. İnsanlar ölür ama ruhları ölmez. Bülbülün kafesten çıkıp başka bir kafese gir­mesi gibi başka vücud ile mahşere gelecektir.

Bilal Babamın rivayeti: Mahşerde bu dünyada kurulacak fakat Cenâb-ı Hak bu dünyayı başka bir arza (yeryüzü-dünya) tebdil edeceğini buyurdular. Fakat bu dünya harap olup yok olduktan sonra yeniden büyük bir âlem kurulacaktır. Orada hesap görülüp zerre kadar hayır işleyen orada eksiksiz bulur. Şer işleyen de onu hiç gaib olmamış olarak bulur.

Buna dair ayeti kerimede Cenâb-ı Allahu Teâlâ hazretleri:

يَوْمَ تُبَدَّلُ الْاَرْضُ غَيْرَ الْاَرْضِ وَالسَّمٰوَاتُ وَبَرَزُوا لِلّٰهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ

“o gün yer, başka yere, göklerde başka göklere tebdil olunur ve o günde herkes bir ve kahhar olan Allahu Teâlâ hazretlerinin huzuru ilahiyesinde toplanacaklardır”[1] deyi buyuruyor.

Ya Rabbi! Bizleri yaşadığımız hayat müddetlerimizde rıza istikametinde daim, kaim eyle. Aciz, zayıf, beşeriz, bizden zuhur eden hata, kusurlarımızı affeyle. Ya Rabbi! Rızalı zikrinle, aşkınla, fikrinle, muhabbetinle gönlü her türlü ağyar, masivadan arınmış olarak huzuru ilahiyene ağ yüz ve selim bir kalb ile yolcu eylediğin kullarından eyle, âmin, ya Muin.

 

 

 

 


[1] İbrahim suresi 14/48

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>