canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Takva Üç Mertebedir: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Takva Üç Mertebedir:

 

Birinci şirkten takvadır; avamı mü’minin halıdır.

İkinci menahiden yani Allahu Teâlâ’nın nehyettiklerinden takvadır; havası mü’minin halıdır.

Üçüncü masivaullahın kalbine gelmesinden takvadır; O ehlullahın halıdır.

Ashab ve ümmetten her bir fert, takva mertebelerinden hangi mertebede ise Allah’ın ve Rasulullahın o kimseye muamelesi mertebesine göredir.

Cenâb-ı Hakk’ın kulların üzerindeki hidayetlerinden büyük hidayetleri üçtür:

Birinci, iman hidayeti ki çok büyük nimet hidayetidir.

İkinci, ameli salih hidayetidir ki bu da çok büyük hidayettir. Bir kısım insanlar var ki iman eder amel etmez. Sen kalbe bak derler. Hâlbuki iman da amel de ikisi de Allah’ın emirlerindendir. Emrin birine itaat eder birine itaat etmez.

Üçüncü, daha büyük hidayetleri ki kula kendi kusurlarını, kendi suçlarını, hatalarını, ayıplarını ve noksanlarını anlatıp bildirmesidir. Daha büyük hidayetleridir ki kul ayıbını, hatasını, kusurlarını bilip anladıkça kendini daima Allah’a mahcup bilir. Tevbeye, istiğfara devam edip, nefsine karşı çıkar. Ahlakını düzeltip, Allah’ın rızasına kavuşmaya çalışır.

Cenâb-ı Hak sevdiği kullarına daima ayıplarını, kusurlarını gösterir bildirir ki cahil, gafil kalmasın, kâmil bir insan olsun.

Ya Rabbi, bizlerin senden arzu, hacetimiz ihlâs ve ihlâslı amel ve rızalı kemal, isteğimiz aşk ile rızan ve didar-ı cemal, senden gayri arzular, seninle aramıza girmesin ya Rabbi âmin ya Muin.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>