canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Guslün Farzı Üçtür - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Guslün Farzı Üçtür

 

 

Birinci; mazmaza, ağza bolca su alıp boğaza kadar çalkala­mak. İkinci; istinşak, burna genize kadar su çekip burnu temizlemek. Üçüncü; bütün bedeni kuru yer kalmayacak şekilde yıkmaktır. Bir kere yıkamak farz üç kere yıkamak sünnettir.

Sevgili peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem efendimiz ebu Hureyre radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şeriflerinde:

إِنَّ تَحْتَ كُلِّ شَعْرَةٍ جَنَابَةٌ   

“her kılın altında cenabet vardır”[1] buyuruyorlar.

Yine hazreti imamı Ali kerremallahu vechehu ve radıyallahu anhu hazretlerinden rivayet olunan diğer bir hadisi şerifte:

مَنْ تَرَكَ مَوْضِعَ شَعْرَةٍ مِنْ جَنَابَةٍ لَمْ يَغْسِلْهَا فُعِلَ بِهِ كَذَا وَكَذَا مِنَ النَّارِ

“her kim cenabetten gusül ederken bir kıl yeri kuru bırakırsa nice nice azaba düçar olur”[2] buyuruyor.

Cünüp olan kimsenin bedeninde su isabet etmeyen az bir miktar yer kalsa iğne başı miktarı kadar dahi olsa gusül sahih olmaz, zira bütün bedeni iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak farzdır.

Gusül eden bir kimsenin dişleri arasında veya çürümüş dişin oyuğunda taam kalmış olsa o taam katı olup altına su geçmeme ihtimali var ise guslü caiz olmaz.[3]

Ağzını veya burnunu yıkamadığını veya bir uzvunun kuru kalmış olduğunu sonradan anlayan kimsenin yeniden gusletmesi lâzım gelmez yalnız bu uzuvları yıkaması yeterli olur. Eğer arada farz bir namaz kılmış ise onu iade etmesi icap eder.[4]

Buna dair ibni Mesud radıyallahu anhu buyuruyor ki Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimize bir adam gelip cünüp bir kimsenin gusül ederken bilmeyerek bir azasında kuru yer kalan kimsenin durumunu sorunca Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz:

يَغْسِلُ ذَلِكَ  الْمَكَانِ ثُمَّ يُصَّلِّي

“kuru kalan yeri yıkar sonra namazını kılar”[5] buyurdular.

Gusül eden kimsenin bedenine balık pulu, çiğnenmiş ekmek kuruyup kalsa altına su değmese guslü caiz olmaz.

Parmaktaki yüzüklerin altına, kadınların küpe deliklerine ve göbek çukuruna da suyun ulaşması lazımdır. Suyun işlemesinde muteber olan galebe-i zan yani kalbin kanaatidir.[6]

 Sık olsa da saç ve sakalın ve kaşların ve bıyıkların altına su deriye ulaşıncaya kadar yıkamak lazımdır. Eğer bunların aralarına ve dibine su ulaşmaz kuru kalırsa gusül tamamlanmış olmaz.

Erkeklerin saçı örülü olsa tamamına suyun ulaşması şarttır, amma kadınlarda örgülü saçın dibine suyun girmesi yeterlidir.

Bir kimsenin ayağında yarıklar olup yağ ve yahut merhem koymuş olsa eğer merhemi giderip içine su değirmek zarar vermiyorsa içine su ulaştırmadıkça guslü abdesti de caiz olmaz. Eğer içine suyu değirmek zarar veriyorsa suyu o merhem yahut yağın üzerinden geçirmek caizdir. Bu da zarar verirse mesh edilir eğer mesh de zarar veriyor ise mesh de terk edilir.[7]

 


[1] İbni Mace, Sünen c.1.s.196/597–598 (Beyrut). Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.4.s.155/3989 (Musul). Halebî Sağir Tercümesi s.24 (Osmanlıca baskı). İlâü’s-Sünen c.

[2] İbni Mace, Sünen, c.1.s.196/599 (Beyrut). İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.1.s.94/727 (Mısır). Darimi, Sünen c.1.s.210/751 (Beyrut).

[3] Halebî Sağir Tercümesi s.23 (Osmanlıca baskı). İbni Abidin c.1.s.289 (Riyad). Enisü’l-Abidin s.19 (Osmanlıca baskı).

[4] Halebî Sağir Tercümesi s.24. (Osmanlıca baskı). Enisü’l-Abidin s.19 (Osmanlıca baskı). İmamı Sarahsi, el-Mebsut c.1.s.62 (Beyrut). 

[5] Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.10.s.231/10561 (Musul). Heysemi, Mecmau’z-Zevaid c.1.s.273 (Kahire).

[6] Halebî Sağir Tercümesi s.22–23 (Osmanlıca baskı). İbni Abidin c.1.s.289 (Riyad).

[7] İbni Abidin c.1.s.472 (Riyad).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>