canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

TEYEMMÜM - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

TEYEMMÜM

 

 

Cenâb-ı Hak Teâlâ hazretleri abdest veya gusül için su bulunmayacak olursa teyemmümün farz olduğunu beyan etmek üzere ayeti kerimesinde:    

 وَاِنْ كُنْتُمْ مَرْضٰىٓ اَوْ عَلٰى سَفَرٍ اَوْ جَآءَ اَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَآئِطِ اَوْ لٰمَسْتُمُ النِّسَآءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَآءً فَتَيَمَّمُوا صَع۪يدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَاَيْد۪يكُمْ مِنْهُۜ

“Eğer siz hasta olur veyahut misafirlikte bulunur veya sizden biriniz defi hacetten (abdest bozmaktan) gelirseniz veyahut kadınlarınıza dokunur (cinsi münasebette bulunur da) abdest alacak veya gusül edecek su bulamazsanız gayet Tahir ve necasetten temiz toprağa teyemmüm edin (niyet ederek) o topraktan yüzlerinizi ve ellerinizi dirseklerinize kadar meshedin”[1] deyi buyuruyor.

Hasta olan kimse suyu kullandığında ölüm veya zarar görme, hastalığın artmasından korkarsa o kimsenin teyemmüm etmesi caizdir. Öyle bir durum yok ise teyemmüm caiz olmaz.

Teyemmümü mubah kılan gerek kısa bir sefer, kendi köyü veya kasabasının haricinde bulunmak gibi gerekse uzun bir sefer olsun müddeti sefer kadar evinden uzun mesafede olmak gibi her iki surette de teyemmümün caiz olduğuna ayet delalet eder. Çünkü ayette mutlaka seferde teyemmümün caiz olduğu beyan olunduğundan uzun ve kısa seferin ikisine de şamildir.[2]

Hastalık ve misafirlik gibi durumlardan dolayı suyu bulamaz veya bulurda kullanmaktan aciz olursa temiz toprağa teyemmüm etmek farz olduğunu bu ayeti kerimede Cenâb-ı Hak beyan ediyor.

İki cihan fahri sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz hadisi şerifinde:

اَلتُّرَابُ طَهُورُ الْمُسْلِمِ وَلَوْ إِلٰى عَشْرِ حِجَجٍ مَا لَمْ يَجِدِ الْمٰٓاءِ

“Müslüman on sene su bulamasa da toprak onun için temizleyicidir”[3] buyurarak su bulunmadığı veya bulunsa da kullanmaktan aciz olduğu durumlarda teyemmüm edileceğini beyan ediyor.


[1] Maide Suresi 5/6

[2] Hulasatü’l-Beyan fi Tefsiri’l-Kur’an c.5.s.30 (Osmanlıca baskı).

[3] İmamı Sarahsi el-Mebsut c.1.s.106 (Beyrut). Tirmizi, Sünen c.1.s.212/124 (Beyrut). Zeylai, Nasbu’r-Raye c.1.s.148 (Mısır). Sahihi ibni Hıbban c.4.s.140/1313 (Beyrut). Ebu Davud, Sünen c.1.s.90/332. 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>